Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

هواپیماها یکی از امن‎ترین وسایل نقلیه در جهان می‎‎باشند که همه ساله افراد زیادی با استفاده از بلیط هواپیما و بلیط خارجی از خدماتی که توسط این نوع وسیله نقلیه ارائه خواهد شد استفاده می‎کنند و با انجام انواع مختلفی از سفرهای هوایی به مقاصد مورد نظر خود منتقل خواهند شد.

اینکه این نوع وسیله نقلیه از امنیت بالایی برخوردار است امری غیر قابل انکار بوده است اما از زمانی که برای حمل و نقل مسافران از این وسیله نقلیه استفاده شده است و هواپیماها وارد سیستم حمل و نقل جهانی شده‎اند گاها دچار سوانحی شده‎اند که در آن افراد زیادی جان خود را از دست داده‎اند.

این رویدادها سبب شده تا در طی سالیان متمادی که این نوع وسیله نقلیه برای حمل و نقل مسافرانی که با استفاده از سایت سام سیر https://samseir.com/خرید-بلیط-هواپیما-داخلی و بلیط ارزان هواپیما قصد انجام سفرهای هوایی را دارند استفاده شده است از نظر طراحی و تدابیر امنیتی ارتقایی چشمگیر داشته باشد و احتمال بروز مشکلات و سوانح در آنها به حداقل خود برسد.

این افزایش امنیت سبب شده تا در سال 2017 هیچ گونه حادثه‎ای برای هواپیماهایی که با استفاده از آنها افرادی زیادی قادر به انجام سفرهای هوایی می‎شوند روی ندهد. اما در این صنعت اتفاقات ناگوار بسیاری روی داده است که همچنان در ذهن بسیاری از افراد نقش بسته است.

اما توجه به این نکته که هواپیماها از امن‎ترین وسایل نقلیه موجود در جهان می‎باشند و همه ساله میلیون‎ها نفر با استفاده از بلیط هواپیما و بلیط خارجی و یا داخلی از آنها استفاده می‎کنند ضروری به نظر می‎رسد. در ادامه به ارائه اطلاعاتی در رابطه با برخی از این حوادث که در طی آن هواپیما موفق به فرود نشده است و افراد زیادی جان خود را در آنها از دست دادند خواهیم پرداخت.

این حوادث به عنوان تلخ‎ترین حوادث در جهان در خاطر بسیاری از افراد ماندگار شده است.

پاتریک اسمیت یکی از نویسندگان و خلبانی می‎باشد که با توجه به حادثه‎ای که در فرودگاه شمالی تنریف چنین اظهار نظر کرده است: بزرگ بودن یک حادثه خود گویای همه چیز بوده است اما مسایلی که فراموش نشدنی هستند مجموعه‎ای عجیب از نزاع‎ها و وقایعی است که پیش از آن وجو دارند.

این رویداد یکی از تلخ‎ترین حوادثی بوده است که در صنعت هواپیمایی روی داده است و طی آن دو بوئینگ 747 با یکدیگر برخورد می‎کنند و تمامی مسافرانی که با استفاده از بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما در آن حضور پیدا کرده بودند سلامت آنها با چالشی جدی روبرو شده بود.

یکی از این هواپیماها به شرکت هواپیمایی کی ال ام و هواپیمای دیگری که در این حادثه حضور داشت به شرکت هواپیمایی پن امریکن بوده است. این دو هواپیما در یک باند در شرایطی که هوا مه آلود بوده است با یکدیگر برخورد می‎کنند.

نکته‎ای که در رابطه با این هواپیما قابل توجه می‎باشد آن است که اصلا قرار نبود این هواپیماها در این فرودگاه حضور داشته باشند. علت حضور آنها این بود که در فرودگاه بمب گذاری شده بود. این عملیات توسط یکی از جدایی طلبان جزیره قناری در یک گلفروشی شکل گرفت.

این دو هواپیما هردو از این فرودگاه در جزیره‎ای نزدیک به گران کاناریا به این فرودگاه منتقل شده بودند. برخورد بین این دو هواپیما زمانی روی داد که هواپیمایی که متعلق به شرکت کی ال ام بوده است بدون کسب اجازه اقدام  به انجام فرآیند تیک آف می‎کند.

 

در همان زمان هواپیمایی که متعلق به شرکت هواپیمایی پن امریکن بوده است در همان فرودگاه در حال سرعت گرفتن بوده است. همه ساله تعداد زیادی مسافر با استفاده از این شرکت‎ها و با تهیه بلیط هواپیما و بلیط خارجی به مقاصد مورد نظرشان منتقل می‎شدند.

در ضمن انجام فرآیند تیک آف توسط هواپیمایی که به شرکت هواپیمایی کی ال ام بوده است در هوایی مه آلود ارتباط ضعیفی با برج مراقبت برقرار کرده بود که صدای خلبان به سختی به برج مراقبت می‎رسید که جملات آخر آن چنان ضبط شده بود: اون اونجاست… نگاهش کن.

خدایا اون لعنتی داره میاد. این خلبان در تلاش بود تا از جلوی هواپیمای پن امریکن خارج شود تا از برخورد جلوگیری کند اما موفق به انجام این کار نشد و برخورد مهیبی بین این دو هواپیما بوقوع پیوست. در این دو هواپیما مسافران زیادی حضور داشتند که با استفاده از بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما قصد منتقل شده به مقصد مورد نظرتان را داشتند.

در پروازی که توسط شرکت هواپیمایی پن امریکن انجام شده بود 396مسافر با استفاده از بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما حضور داشتند که از این تعداد تنها 61 مسافر نجات پیدا کردند و بقیه مسافران جان خود را از دست دادند. تعداد مسافرانی که در این هواپیماها با استفاده از خرید بلیط خارجی حضور پیدا کرده بودند و جان خود را از دست دادند 346 مسافر بودند. این تعداد جان باختگان در این سانحه سبب شد تا این حادثه هواپیمایی به یکی از فجایع هواپیمایی در زمان خود تبدیل شود.

پرواز شماره 981 شرکت هواپیمایی ترکیش

این هواپیما بدلیل داشتن نقص فنی دچار سانحه هوایی شد. داگلاس dc10 هواپیمایی بود که در آن 335 مسافر با استفاده از بلیط خارجی و بلیط ارزان هواپیما برای انجام یک سفر هوایی حضور پیدا کرده بودند. در این هواپیما 11 خدمه در حال ارائه خدمات مهمانداری به مسافران بوده‎اند.

این هواپیما که از فرودگاه اورلی شروع به آغاز سفر هوایی خودنمود تا مسافرانی که با استفاده از بلیط خارجی و همچنین خرید بلیط ارزان هواپیما در آن حضور داشتند را به مقصد مورد نظرشان منتقل کند.

هواپیمای داگلاس بعد از انجام فرآیند تیک آف به مدت 10 دقیقه در آسمان در حال پرواز بود که به دلیل بوجود آمدن نقص فنی‎ای که در درب عقب سمت چپ این هواپیما در طی بسته شدن چفت‎ها باز شده بود دچار انفجار شد.

در نتیجه این حادثه فشار داخل کابین کاهش پیدا کرد و کابل‎های متصل به عرشه پرواز قطع شدند و از بخش‎های فنی هواپیما و دو موتور جدا شد. بعد از این اتفاق دماغه هواپیما روبه پائین قرار گرفت و با توجه به همین موضوع سرعت هواپیما افزایش پیدا کرد.

به دلیل داشتن سرعت زیاد خلبان موفق به کنترل هواپیما نبوده است و در نهایت این هواپیما با داشتن سرعتی معادل 490 مایل بر ساعت به درختانی که در جنگلی نزدیک به فرودگاهی که از آن تیک آف کرده بود برخورد کرد.

تمامی افرادی که با استفاده از بلیط خارجی و بلیط هواپیما در آن حضور داشتند جان خود را از دست دادند. این موضوع سبب شد تا این سانحه به بدترین حادثه‎ای که در طول تاریخ رخ داده است تبدیل شود.

بعد از این که این هواپیما به دلیل داشتن و بروز مشکل فنی دچار چنین حادثه‎ای شد درب‎های موجود در این هواپیما و مکانیزم بکار گرفته شده در درب‎های این نوع هواپیما مورد باز نگری قرار گرفت و مورد بررسی و باز طراحی قرار گرفتند. این هواپیما در کشور فرانسه به وقوع پیوست که عنوان بدترین سقوط را در این کشور به خود اختصاص داد.

همچنین این واقعه به قدری مرگبار و تاسف‎بار بوده است که لقب دومین سقط وحشتناک در قاره اروپا را ازان خود کرد. با وجود این سوانحی که در این صنعت روی داده است همچنان افراد زیادی از این وسیله نقلیه استفاده می‎کنند و با استفاده از خدماتی که توسط آنها ارائه می‎شود قادر به انجام انواع مختلفی از پروازهای هوایی شده‎اند.

/پایان رپورتاژ آگهی/

 

نظرات

ایران زیرنویس