Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

عمل پیوند چربی، به انتقال چربی از یک ناحیه ی بدن به ناحیه ای دیگر گفته می شود. امروزه با نام گرافت چربی و لیپومدلینگ نیز شناخته می شود؛ بسیاری از جراحان زیبایی، قادر به انجام این عمل هستند. این نوع جراحی زیبایی حدوداً از سال 1898 وجود داشته، اما در آن زمان برای ترمیم زخم های بدن انجام می شد.

هدف اصلی این جراحی، زیباسازی برخی از قسمت های بدن با خارج کردن چربی از قسمت های دیگر (مانند شکم یا ران ها) است. نتیجه ی این کار، فرم دهی کلی بهتر به بدن است که متناسب تر و مورد علاقه شما خواهد شد.

اگرچه این جراحی، جراحی متداولی است، بی خطر نبوده و شما باید قبل از انجام آن، با محدودیت ها و خطرات آن آشنا شوید. برخی از خطرات، مشکل جدی نیستند؛ اما خطرات طولانی مدتی وجود دارد که باید آن ها را بشناسید.

تغییرات طولانی مدت، ممکن است شکل، ظاهر و بافت ناحیه ای که چربی از آن خارج یا به آن تزریق شده را تحت تأثیر قرار دهد. این نتایج ممکن است با افزایش سن، افزایش یا کاهش وزن و شرایط دیگر رخ دهد. اکثر جراحی ها باید در صورتی انجام شود که شما شدیداً بخواهید به فرم بدنی خاصی برسید. همه ی جراحی ها خطرات و عوارض جانبی دارند؛ پس این موضوع را در روند تصمیم گیری، در نظر داشته باشید.

با وجود نادر بودن اما در برخی موارد، چربی پیوند شده ممکن است باعث آسیب به پوست آن ناحیه شده و باعث آسیب بافتی به پوست و بافت های مجاور شود. این امر ممکن است منجر به اسکار یا بدشکلی شود که برای ترمیم، نیازمند جراحی مجدد خواهد بود.

ممکن است بعد از جراحی، آسیب شدید به ناحیه یا ورزش شدید، مشکلی به نام سروما رخ دهد؛ مایع بین پوست و بافت های زیرین تجمع یافته و باعث تورم و تغییر شکل می شود. جراح شما باید فوراً از این مشکل مطلع شود تا کنترل شده و جلوی مشکلات شدیدتر گرفته شود.

این جراحی لیپومدلینگ، معمولاً امروزه در مطب پزشک و با بی حسی موضعی، انجام می شود.با این حال در برخی موارد، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود؛ در نتیجه احتمال ابتلا به مشکلات ریوی را همیشه در نظر داشته باشید. در بیهوشی عمومی، لخته های خونی (آمبولی ریه) و آسیب جزئی شش ها ممکن است رخ دهد. در صورت بروز هریک از این مشکلات باید بستری شوید و تحت مراقبت قرار گیرید. آمبولی ریه، می تواند بسیار خطرناک و در برخی موارد مرگبار باشد.

با وجود نادر بودن اما ممکن است سندرم آمبولی چربی نیز در صورت گیر افتادن تکه ای چربی در شش ها، رخ دهد. این مشکل بسیار نادر است اما یکی از مشکلات مرگبار جراحی پیوند چربی است.

موارد نادری از تزریق چربی هم بوده که در آن، نکروز چربی مربوطه باعث دیسمورفیای سطحی شدید (بدشکل یا تغییر شکل قسمتی از بدن برای مثال پس از گرافت چربی باسن یا لیپومدلینگ سینه) و ایجاد فشارهای روانی شده است.

عوارض کم خطرتر و قابل ترمیم تزریق چربی

عوارض شدید لیپومدلینگ، بسیار نادرند و اغلب عوارض جانبی آن، خفیف و قابل ترمیم است. نکته ی قابل توجه (همانطور که جراح زیبایی شما توضیح خواهد داد) این است که بعد از عمل ابتدایی، ممکن است در ماه ها یا سال های آینده، به جراحی دیگری نیاز داشته باشید تا به نتیجه ی دلخواهتان برسید؛ پس این جراحی، جراحی نیست که یکبار انجام شود. این چربی پیوندی ممکن است با گذر زمان کمی از حجم اولیه ی خود را از دست بدهد؛ این امر باعث تغییر شکل و ظاهر آن ناحیه شده و برای اصلاح آن، نیازمند تکرار و درمان بیشتر خواهد بود. در صورت چاق شدن، حجم چربی بیشتر شده و باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند خواهد شد. در نتیجه واضح است که برای رسیدن به ظاهر دلخواهتان نیازمند درمان های بیشتر و تکرار خواهید بود.

همچنین ممکن است سفتی، توده توده بودن یا عدم تقارن رخ دهد. اگر مقداری از چربی، پیوند موفقی نداشته باشد، خواهد مرد و سفت و باعث ایجاد ناراحتی خواهد شد. ممکن است در ناحیه ی تزریق، کیست هایی به وجود بیاید و برای خارج کردن نیازمند عمل جراحی باشد.

متأسفانه، داشتن بدنی متوازن و متقارن با عمل تزریق چربی، به دست نخواهد آمد. عواملی مانند رنگ پوست، ذخایر چربی، برجستگی های استخوانی و حجم عضلات باعث ایجاد عدم تقارن در برخی از قسمت های بدن خواهد شد. همچنین رسیدن به توازن و تقارن دقیق، در تزریق چربی کمی ناممکن خواهد بود.

اکثر این مشکلات قابل اصلاح هستند، اما نیازمند جراحی مجدد خواهند بود. هدف بسیاری از بیماران برای انجام این جراحی، به دست آوردن اعتماد به نفس است. درباره ی تمامی مشکلات، حتی مشکلات موقتی، باید به طور مفصل با جراح صحبت شود تا بتوانید عمل را دقیق بسنجید. به سراغ پزشکان زیبایی مجربی بروید که با لیپومدلینگ یا عمل تزریق چربی، آشنا هستند. با انتخاب درست، جراح زیبایی شما، بدن مورد علاقه تان را برای شما می سازد و همیشه در تلاش است تا میزان عوارض را کاهش داده یا به صفر برساند.

نتایج متداول تزریق چربی، گرافت چربی یا لیپومدلینگ چیست؟

گرچه تزریق چربی به طور کلی عملی کم تهاجمی است، اما جراح زیبایی شما باید مراقب باشد تا آسیب ناخواسته ای به بخش اهدا کننده و دریافت کننده وارد نشود تا خطرات و عوارض عمل کاهش یابد. این عمل امروزه متداول شده و انجام آن زمانی که می‌‌خواهید به نتایجی خاص و مشخص برسید، ساده تر خواهد بود.

با جراح زیبایی‌تان به طور کامل درباره ی این عمل گفت و گو کنید و موارد زیر را بررسی کنید:

  • سوابق و مهارت های جراحتان در زمینه ی لیپومدلینگ، تزریق چربی یا گرافت چربی چیست؟
  • آیا دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک است؟
  • در صورت ایجاد مشکل، چگونه می توانید به وی دسترسی پیدا کنید؟
  • چند عمل در این زمینه انجام داده است؟
  • در صورت در دسترس بودن، میزان رضایت مراجعین وی چقدر بوده؟

جراح زیبایی خود را در منطقه ی خودتان بشناسید. بدانید که جراح زیبایی شما با دهه ها تجربه، همیشه تلاش خواهد کرد تا با امکانات پیشرفته ی امروزی و انجام عمل در محلی مناسب و ایمن، زندگی شما را بهبود ببخشد.

به خاطر داشته باشید که هرساله هزاران نفر تزریق چربی و جراحی لیپومدلینگ را انجام می دهند و نتایجی می بینند که ایمن و مؤثر بوده و موجب تغییرات مثبت در زندگی شان می شود.

نظرات

ایران زیرنویس