Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

تشخیص مناسب مشکلات ستون فقرات موضوعی جدی است و درمان مناسب بر اساس آن ارائه میشود. با این حال تشخیص درست این موضوع، آسان نیست. به همین خاطر تیم پزشکی سی سی اس آی از پیشرفته ترین ابزار ها و آزمایش ها به صورت گسترده استفاده می کنند.

مقاله های موجود در این بخش به شما کمک میکند تا یاد بگیرید چرا آزمایش های رایج انجام می شوند و این آزمایش ها چه چیزی را به پزشک نشان خواهند داد. بسیاری از بیماران گفته اند که دانستن این که دلیل آزمایش ها چیست و چگونه انجام میشوند به کاهش نگرانی راجع به آزمایش های اولیه منجر می شود.

سی تی اسکن

پرتونگاری کامپیوتری (سی تی) توسط کامپوتر با علم ایکس – ری ترکیب می شود تا تصاویر واضح تری از استخوان ستون فقرات، دیسک های بین مهره ای و ساختار های عصبی تشریح کند. سی تی برای تشخیص مشکلات دیسک، درد ناحیه گردن یا کمر، شکستگی در ستون فقرات، عفونت، تومور و سایر اختلالات استفاده می شود.

هرچند سطح تشعشعات به دقت کنترل می شوند، ولی میزان تشعشعات در سی تی قابل توجه است. اگر تشعشعات موجب نگرانی شما شده اند، با پزشک خود راجع به آن مشورت کنید. در مطب ما سی تی اسکن تنها زمانی تجویز می شود که در مرحله ای مهم از تشخیص باشید.

در طول اسکن، شما روی میز دارای پد دراز می کشید که جزوی از سی تی اسکنر که خود دستگاهی بزرگ به شکل دونات است. سی تی مجموعه ای از اشعه های ایکس را در زوایای خاصی روی اعضای مورد نظر بدن می تابد. موج یاب اطلاعات را به کامپیوتر منتقل میکند و کامپیوتر با استفاده از ریاضیات و الگوریتم ها به آنالیز، بازسازی و ایجاد تصاویر مقطعی (پرتوشناس ها) می پردازد. تصاویر سی تی میتوانند روی مانیتور به نمایش دربیایند، یا به عنوان فایل کامپیوتری ذخیره شوند و یا روی فیلم، چاپ شوند.

الکترومیوگرافی و سرعت رسانش عصب

الکترومیوگرافی و تست سرعت رسانش عصب، تست هایی تشخیصی جهت ارزیابی سلامت عضلات و یا اعصاب آن عضله انجام می شود. این تست ها ممکن است بخش مهمی از پروسه‌ بیمار ستون فقراتی برای پزشک باشد. بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات علاوه بر درد گردن و درد کمر، علائمی غیر قابل توضیحی چون بیحسی، سوزن سوزن شدن، گرفتگی عضلات و ضعف اندام ها گزارش داده اند. الکترومیوگرافی و سرعت رسانش عصبی می خواهند با کمک یکدیگر به جواب این که دلیل این علائم چیست، دست یابند.

پزشک  احتمالا شما را به برای ای ام چی و ان سی وی به متخصص طب فیزیکی ارجاع میدهد. هر دو تست در یک جلسه انجام میشوند. ای ام جی یا ان سی وی به تشخیص موارد زیر کمک می کند.

اشعه ایکس

اشعه ایکس یا رادیوگرافی در سال ۱۸۹۵ کشف شد و جزو غالب ترین انواع مطالعه تصویر برداری از مهره ها است و متخصص ها از آن به عنوان منبعی برای تشخیص استفاده می کنند. در طول سال ها، این تکنولوژی پیشرفت کرده است. برای مثال سطح تشعشعات لازم برای ایجاد اشعه ایکس تنها مورد کوچکی از چیزهایی است که در گذشته به آن نیاز بود.

بیمارستان ها، مراکز تصویر برداری و پزشکی و مطب متخصص از اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی مهره، کج شدگی تیره پشت از پهلو، مهراک، خار استخوان(اوستئوفیتس)، سر خوردگی مهره های کمری و سایراختلالات ستون فقرات استفاده می شود.

ایکس ری تصویری است که در گستره ای از سایه های خاکستری، سفید و سیاه ایجاد میشود. از آن جایی که استخوان ها و سایر بافت های دارای کلسیوم، محکم تر از بافت های نرم هستند و تشعشعات مغناطیسی بیشتری جذب میکنند، تقریبا به رنگ سفید ظاهر می شوند. عضلات، چربی و سایر بافت های نرم به رنگ تیره دیده می شوند.

ام آر آی

ام آر آی یا تصویر برداری رزونانس مغناطیسی، ابزار مهمی برای تشخیص اختلالات ستون فقرات مانند برخورد عصب، دیسک کمر، فشردگی طناب نخاعی، شکستگی، تومور و عفونت استفاده می شود.

ام آر آی به مقیاسی طلایی در تصویر برداری تبدیل شده است. ام آر آی فناوری کامپیوتر، میدان مغناطیسی و انرژی ضربانی امواج رادیویی را ترکیب میکند تا تصاویر دو بعدی و سه بعدی از ستون فقرات تولید کند. این پروسه اشعه ندارد و موج های رادیویی بی ضرر هستند.

بر خلاف تصاویر سی تی اسکن و ایکس ری، ام آر آی تصاویری با جزئیات زیاد تولید میکند که ویژگی های آناتومیک بسیاری از بافت های نرم و اختلالاتشان را نشان میدهد. همچنین ام آر آی میتواند تصاویری در سطح های مختلف آناتومیک تولید کند و زوایای مختلفی برای مطالعه ستون فقرات ارائه دهد.

تزریقات تشخیصی نخاعی

 ایکس ری، سی تی اسکن و ام آر آی تصاویر خوبی از مشکلات ستون فقرات نشان میدهند. هر چند این تصویر درد را نشان نمیدهند. تزریقات نخاعی می تواند برای کاهش درد و به صورت تشخیصی در پیدا کردن محل درد، مفید واقع شود. تزریقات تشخیصی نخاعی شامل ثبت صدا یا دیسکوگرافی، قطعه های انتخابی ریشه های عصبی، تزریق مفصل خاصره ای خارجی، تزریق مفاصل و قطعه های انتخابی است.

معمولا این تزریقات ۶ تا ۱۲ ساعت در کم کردن علائم تاثیر دارند که نوعی نتیجه تشخیصی است. به خاطر داشته باشید که حتی اگر آسودگی چشمگیری را تجربه کردید و این آسودگی تنها ۶ ساعت دوام داشت،  باز هم نتیجه ای مثبت گرفته اید. نوع تزریق تشخیصی نخاعی که پزشک آن را انتخاب میکند، بر اساس سابقه پزشکی، تست های فیزیکی و عصبی و سایر نتایج تست ها است

دیسکوگرافی

دیسکوگرافی نوعی تست مخصوص برای یافتن این حقیقت است که آیا دیسک آسیب دیده یا خارج از نورم سبب درد میشود یا نه. این تست رایج نیست و ممکن است قبل از جراحی دیسک انجام شود تا بفهمیم کدام تراز از دیسک درمان خواهد شد.

دیسکوگرافی، روشی هجومی است و با استفاده از فلوروسکپی ( مانند اشعه ایکس، به جز در زمان حقیقی) انجام می شود. برای این که در طول پروسه آسوده باشید، آرام بخش مختصری تجویز خواهد شد اما ما به طور کامل شما را بیهوش یا بیحس نمی کنیم؛ زیرا لازم است برای گزارش دادن احساس خود در حین تزریق به تیم ما به اندازه کافی به هوش باشید. آنتی بیوتیک ها هم ممکن است بعد و قبل پروسه به صورت تزریق در رگ تجویز شود. احتمالا موقعیت شما به کمک بالش برای راحتی و استحکام به پهلو یا موقعیت دیگری تغییر یابد. به کمک ضد عفونی کننده، محل تزریق ضد عفونی میشود و پوست بیحس خواهد شد.

قطعه انتخابی ریشه عصبی

قطعه انتخابی ریشه عصبی برای تشخیص این که آیا عصب نخاعی بخصوصی مبع درد است یا نه انجام میشود. اس ان آر بی، برای تشخیص رادیکولوپاثی (تحریک و التهاب ریشه عصبی)  گردنی و کمری انجام می شود.

استفاده از راهنمایی های فلوروسکوپی، داروهای استروئیدی ( نوعی ضد التهاب قوی) به ریشه عصب های بخصوصی تزریق میشود تا علائم کاهش یابد و محل درد مشخص شود. تست در هر تراز ستون فقرات تقریبا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

تزریق مفصل خاصره ای خارجی

مفصل خاصره ای خارجی، زیر ستون فقرات در بالای دنبالچه قرار گرفته، بزرگترین مفصل در ستون فقرات است. التهاب در این مفصل سبب درد کمر و درد باسن شود.

استفاده از فلوروسکوپی، بیحسی موضعی و داروهای استروئیدی به مفصل خاصره ای خارجی تزریق میشود. اگر درد آرام شد، یعنی منبع درد مفصل است.

مفصل و قطعه های پزشکی

التهاب مفاصل بین استخوان های نخاعی سیب درد میشود. مفصل و قطعه های پزشکی شامل تزریق استروئید به یک یا چند ساختار مفصلی است تا مشخص کند کدام مفصل تولید کننده درد است.

نظرات

ایران زیرنویس