Sorry. No data so far.

موسیقی محلی و سنتی در هر نقطه از کشور بیانگر فرهنگ و هویت مردم آن منطقه است.

موسیقی هرمزگان

تاریخ موسیقی این منطقه به دوران برده فروشی و تجارت انسان در این ناحیه برمی گردد که توسط سیاهان اجرا می شد. استان هرمزگان جاذبه های زیادی دارد که یکی از جاذبه های منحصر به فرد آن موسیقی است .هرمزگان را معمولا مهد موسیقی ایران یاد می کنند . آلات موسیقی هرمزگان از مهم ترین کالاهایی است که استفاده می شود .

موسیقی هرمزگانی ریشه عمیقی در تاریخ این خطه دارد. موسیقی آفریقایی و عربی بر روی موسیقی هرمزگان تاثیر گذاشته است . رقص های محلی استان هرمزگان هم چون موسیقی بومی، ریشه در فرهنگ عامه مردم این منطقه دارد. سازهای محلی در این استان وجود دارد که بسیاری از افراد علاقه مند به آن هستند این ساز ها در گذشته توسط برده های سیاه نواخته می شد.

آشنایی با موسیقی سنتی و سازهای هرمزگان

سازهای محلی هرمزگان

سورنا

یکی از سازهای محلی هرمزگان است که در منطقه میناب بیشتر وجود دارد . این ساز در مراسم های شاد و هم مراسم های عزا استفاده می شود .

جوره

نوعی دهل است که همراه با مارساز همراهی کننده سورنا هستند .این ساز در مراسم های شادی استفاده می شود . و در صورتی که با سورنا همراه نشود از آن در مراسم های عزا استفاده می کنند .

کسر

ساز محلی که به معنی کوتاه و کوچک و یا کسر شده از دهل است ‌. این ساز بسیار به دهل شباهت دارد که از دو طرف دارای پوست و معمولا از یک طرف توسط نوازنده نواخته می شود.

پیپه

این ساز همانند کسر سازی است بسیار شبیه به دهل ، که دو طرف آن پوست و نواختن آن از یک طرف با استفاده از چوب انجام می شود .

سما

این ساز همان دف یا دایره است که در مراسم های ملودی خوانی استفاده نی شود . این ساز در ن برای همراهی عود و گبوس استفاده می شود.

دانلود آهنگ های جدید و محلی

سایت بیپ موزیک از سایت هایی است که امکان دانلود آهنگ های محلی ایرانی و همچنین آهنگ جدید خواننده های محبوبی چون علی یاسینی و محمدرضا گلزار را فراهم کرده است.

نظرات

ایران زیرنویس