Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

پیکر تراشی می تواند چربی ها را حذف کند، نواحی از بدن را شکل دهد و پوست را سفت کند. لیپولیز گزینه ای بدون جراحی است که در آن از سرما، گرما، لیزر و روش های دیگر استفاده می کند. گزینه های جراحی شامل لیپوساکشن، لیفت و داخل گذاری می شوند. جراحی خطرات بیشتر و دوره بهبود طولانی تری دارد، اما نتایج قابل توجه تری را باقی می گذارد.

پیکر تراشی روشی پزشکی یا جراحی است که هدف آن شکل دادن دوباره به ناحیه ای از بدن است و ممکن است شامل مراحل زیر باشد:

  • حذف پوست اضافی
  • حذف چربی اضافی
  • تغیر شکل و خطوط ناحیه ای خاص

پیکرتراشی به شکل دادن بدن کمک می کند و نواحی خاص را که کاهش وزن در آنها اثر ندارد یا بعد از کاهش وزن زیاد منجر به پوست اضافی می شوند، هدف قرار می دهد.

انواع مختلف کانتورینگ بدن چه هستند؟

کانتورینگ بدن بدون جراحی لیپولیز نامیده می شود. چندین روش لیپولیز وجود دارد:

  • کرایولیپولیز از دماهای بسیار سرد برای تخریب سلول های چربی استفاده می کند.
  • لیپولیز تزریقی شامل قرار دادن اسید دئوکسی کولیک در بدن به منظور هدف گرفتن سلول های چربی است که به مزوتراپی معروف است.
  • لیزر لیپولیز از لیزر برای تخریب سلول های چربی استفاده می کند.
  • فرکانس رادیویی لیپولیز از امواج فراصورت و گرما برای تخریب سلول های چربی استفاده می کند.

گاهی اوقات نتایج می توانند متفاوت باشند.

گزینه های جراحی کانتورینگ بدن شامل:

  • لیفت و داخل گذاشتن: این روش جراحی چربی و پوست های اضافی را حذف می کند. مثال های آن جراحی زیبایی شکم، لیفت صورت، لیفت سینه، کوچک کردن سینه و جراحی غبغب هستند.
  • لیپوساکشن: لیپوساکشن چربی رسوب شده را می مکد.

چرا برخی از چربی ها به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند؟

در مطالعات متوجه شده اند که تعدادی از سلول های چربی در بدن از دوران نوزادی تا اواسط دهه 20 سالگی افزایش می یابند. وقتی افزایش سلول های چربی متوقف شدند، در طول زندگی خود مقدار نسبتا مشابهی را حفظ می کنید.

این چربی ها تحت تاثیر ژنتیک و هورمون های جنس شما هستند و نمی توانند تغییر کنند. برخی افراد از نظر ژنتیکی مستعد تجمع چربی در نواحی خاصی از بدن خود، مانند زیر چانه، شکم، ران ها، باسن و بازوها هستند. برای این افراد، ورزش و رژیم غذایی، چربی را به طور کامل از بین نمی برد.

انواع چربی

دو نوع اصلی چربی در بدن انسان وجود دارد: چربی زیر جلدی و چربی احشایی. چربی احشایی تمایل به تجمع در اطراف اندام ها و عضلات دارد و به ورزش و رژیم واکنش نشان می دهد. وقتی در طی روز چربی می سوزانید، چه به دلیل ورزش عمدی یا صرفا انجام کارهای روزانه، بیشتر چربی احشایی از دست می دهید.

چربی زیر جلدی درست زیر پوست قرار دارد و تمایل به مقاومت بسیار در مقابل رژیم و ورزش دارد. هنگامی که وزن کم می کنید و متوجه می شوید که هنوز غبغب، پهلو یا شکم دارید، اغلب چربی زیر جلدی مقصر می باشد. زیرا به اندازه چربی احشایی به رژیم و ورزش واکنش نشان نمی دهد. برای خلاصی از چربی زیر جلدی و لذت بردن از بدنی که برای رسیدن به آن سخت تلاش کرده اید، کانتورینگ بدن اغلب تنها گزینه است.

آیا کانتورینگ بدن برای کاهش وزن مفید است؟

هنگامی که شما یک یا چند درمان را برای پیکر تراشی خود انتخاب می کنید، به علت حذف سلول های چربی و پوست اضافی وزن نیز کاهش می یابد. با این حال، این روش ها به خودی خود راه حلی برای رفع اضافه وزن بدن نمی باشد. این روش ها برای این در نظر گرفته شده اند که آخرین تاثیرات را بر روی بدن شما بگذارند، نه اینکه محرک اصلی کاهش وزن باشند.

این ایده شبیه به روش هایی است که توسط یک مجسمه ساز که بر روی سنگ کار می کند، انجام می شود. سنگ تراشان با یک تکه سنگ شروع می کنند و از چکش و مغار بزرگتر و سنگین تر استفاده می کنند تا تکه های بزرگ و غیر ضروری سنگ را حذف کنند. سپس، هنگامی که سنگ به اندازه مورد نظر رسید، از وسایل کوچکتری برای انجام کارهای پیچیده تر و دقیق تر استفاده می کنند. همین قانون برای پیکرتراشی نیز صادق است. رژیم غذایی و ورزش برای از دست دادن وزن زیاد ضروری می باشد، اما پیکر تراشی برای کار دقیقتری مفید است و خطوط و حسی را که می خواهید به شما می دهد.

وقتی انواع مختلف پیکر تراشی را در نظر می گیرید، گزینه جراحی معمولا نتایج موثرتری را نسبت به گرینه های غیر تهاجمی به جا می گذارند. با این حال، جراحی مضرات قابل توجهی مانند هزینه بالا، بخیه ها، زخم ها، بهبودی دردناک و دوران نقاهت طولانی مدت نیز دارد.

گزینه های غیر تهاجمی کاهنده چربی، بهترین انتخاب برای رسوبات چربی مجزا می باشند. این روش ها نتایج طبیعی و بدون دوران نقاهت یا با نقاهت کوتاه مدت را دارند. با این حال احتمالا به اندازه جراحی ها موثر نمی باشند و برای برخی از هزینه های اولیه ممکن است ارزانتر باشند. اما در طول دوره درمان ممکن است هزینه ها افزایش یابند و از جراحی ها پیشی بگیرند.

برای بهترین و موثرترین پیکرتراشی، توصیه می گردد که با جراح پلاستیک تماس گرفته و یک جلسه مشاوره رزرو کنید. در جلسه مشاوره، جراح پلاستیک به نتیجه مورد نظر بیمار گوش می دهد و روش مناسب را به او پیشنهاد می دهد.

آیا پیکرتراشی بی خطر است؟

بله! روش های حذف چربی برای بیش از سه دهه با عوارض کمتر از میانگین خطرات جراحی ها انجام شده است. برخی خطرات جراحی احتمالا شامل کبودی، التهاب، حالت تهوع و برگرداندن محتویات معده شود.

همیشه برخی خطرات مرتبط با پیکر تراشی وجود دارد. اما مادامی که این کار توسط یک متخصص مجرب انجام می شود، نباید نگرانی زیادی وجود داشته باشد. شایع ترین عارضه گفته شده درد و کبودی می باشد که مدتی پس از عمل کاهش می یابد.

مزایای پیکرتراشی چه می باشد؟

بهبود تصویر خود شخص

پیکرتراشی به بیمار کمک می کند تا حس بهتری به خود داشته باشد. زیرا وقتی لباس خاصی را می پوشند یا در فضای اجتماعی قرار می گیرند، اعتماد به نفس بیشتری دارند وهمچنین به خاطر حذف پوست شل شده خود، می توانند کارهایی مثل ورزش را با ترس از آسیب کمتری، انجام بدهند.

نتایج طولانی مدت

روش های جراحی و بدون جراحی پیکرتراشی نتایج طولانی مدتی دارند. وقتی که سلول های چربی حذف شدند، هرگز دوباره برنمیگردند و جایگزین نیز نمی شوند. این واقعیت منجر به کاهش چربی در ناحیه تحت درمان می شود. با این حال، در صورتی که بیمار وزن اضافه کند، نتایج ممکن است نامشخص شوند. صرف نظر از اینکه چه درمانی انتخاب می کنید، باید رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب را برای حفظ نتایج کاهش چربی و داشتن وزن ثابت انجام دهید.

نتایج معمول

بیمارانی که درمان های شکل دهی بدن انجام می دهند، متوجه کوچکتر شدن دور کمر و باسن خود و همچنین بهبود بافت پوست روی بازوها، ران ها، شکم و زیر بغل می شوند. برخی بیمارن بیان می کنند که بعد از درمان کاهش وزن داشته اند. زیرا زمانی که احساس بهتری به خود دارند، تمایل کمتری به غذا خوردن نشان می دهند.

بدون جراحی لاغر شوید

افرادی که نمی خواهند جراحی انجام دهند ممکن است نظری به گزینه های دیگر مانند لیپوساکشن داشته باشند که به کاهش سایز ناخواسته در منطقه ای مشکل ساز مانند باسن، ران ها و شکم بدون دریافت بیهوشی کامل، کمک می کند. زمانی که این کار به درستی انجام شود، فقط بافت چربی اضافی برداشته می شود و تمام عضله دست نخورده می ماند، بنابراین بافت، پوست و عضله کافی برای پوشاندن ناحیه تحت درمان وجود خواهد داشت.

نظرات

ایران زیرنویس