Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

شهر استانبول یکی از زیباترین شهر های دنیاست که با وجود جاذبه های فراوان در لیست ده شهر برتر گردشگری قرار گرفته و سالانه میلیون ها بازدید کننده دارد  . این شهر در هر فصلی از سال زیباست و تقریبا برای سفر در همه فصول مناسب است . جاذبه های دیدنی استانبول بقدری زیاد است که حتی نام بردن همه آن ها در یک مقاله امکان پذیر نیست .

به اعلام سایت سفر باتو ، از کاخ ها و مساجد باشکوه گرفته تا دهها بازار سنتی و مراکز خرید مدرن و بسیار شیک و همین طور وجود مجموعه های تفریحی مختلف سفری بیاد ماندنی را برایتان رقم خواهد زد . همه این موارد سبب شده شهر استانبول به پایتخت فرهنگی قاره اروپا تبدیل گردد و روز به روز به میزان توجهات به این شهر افزوده گردد .

ما در ادامه این مطلب  مشاهده آفرهای تور استانبول ، برخی از آثار تاریخی ارزشمند شهر استانبول را معرفی می کنیم و پیشنهاد می کنیم بازدید آن ها را در الویت برنامه های خود بگنجانید .

کاخ توپکاپی   Topkapi Palace

در ابتدا شما را با عمارت باشکوه و بی نظیر کاخ یا قصر توپکاپی آشنا می کنیم تا درک بهتری از تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین داشته باشید . این قصر باشکوه با معماری شگفت انگیز و منحصر بفرد سالانه میزبان میلیون ها گردشگر از سراسر دنیاست . کاخ توپکاپی قدرت و عظمت امپراتوری عثمانی را به رخ می کشد و برای قرن ها در بهترین نقطه شهر یعنی در کنار تنگه بسفر خود نمائی می کند . دور تا دور کاخ توپکاپی ، با دیواری عظیم و به طول پنج کیلومتر احاطه شده و بیست و هفت برج دیدبانی در این مسیر وجود دارد .

کاخ توپکاپی در قرن پانزده میلادی ساخته شده و برای قرن ها محل زندگی و فرمانروایی بزرگترین و قدرتمندترین سلاطین سلسله عثمانی بود . جالب اینکه در هر دوره بهخ وسعت آن افزوده می شد و هر بار تغییراتی در ساختار آن پدید می آمد و در اوج قدرت عثمانیان هزاران نفر در آن ساکن بودند . همانطور که گفتیم کاخ توپکاپی در زیباترین نقطه شهر استانبول یعنی منطقه ای مشرف به دریای مرمره ، تنگه بسفر و شاخ طلایی واقع شده و دارای چشم اندازی بی نهایت زیباست .

باید افزود این بنا بسیار وسیع است و شامل قسمت ها مختلفی است که بازدید از همه آن ها حداقل به سه الی چهار ساعت زمان نیاز دارد .

در نهایت باید اضافه کرد این بنا در منطقه مشهور و معروف فاتح قرار دارد و در اطراف آن ، سایر جاذبه های گردشگری شهر استانبول به چشم می خورد .

بنای زیبا و باشکوه ایاصوفیا

مسجد و موزه ایاصوفیا یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر استانبول است که به تنهایی میزبان میلیون ها گردشگر در سال است . ایاصوفیا بیش از هزار و پانصد سال قدمت دارد و روزگاری به عنوان کلیسای بزرگ امپراتوری بیزانس و بزرگترین کلیسا در سرزمین شرق شناخته می شد . این بنا در ابتدا کلیسای هاجیا صوفیا نامیده می شد و نهصد سال بعد و با فتح استانبول به دست ترکان عثمانی ، به مسجد تبدیل شد . و برای قرن ها نمازهای پنج گانه مسلمان در همین مکان اقامه می شد . اما با استقلال کشور ترکیه و روی کار آمدن آتاتورک ، مسجد ایاصوفیه به موزه ایاصوفیه تبدیل شد .

این بنای باشکوه بعنوان نماد شهر استانبول در بخش اروپایی شهر استانبول و در محله ای معروف و پر رفت و آمد سلطان احمد  خود نمائی می کند . در اطراف آن آثار تاریخی ارزشمند دیگری همچون مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) ، کاخ توپکاپی و همچنین مراکز خرید و جاذبه های متنوعی دیگری قرار دارد . همچنین هتل های 5 ستاره و لوکس استانبول را در سایت مساهده کنید.

دسترسی به این محله (سلطان احمد) بسیار آسان است ، زیرا اغلب اتوبوس ها و حتی مترو شهر در نزدیکی این منطقه توقف می کنند . و پیشنهاد می کنیم به گونه ای برنامه ریزی کنید تا همه جاذبه های تاریخی این منطقه را در یک روز ببینید .

مسجد آبی (مسجد سلطان احمد)

مسجد سلطان احمد که با وجود هزاران قطعه کاشی آبی رنگ که در طراحی داخلی آن به کار رفته  ، به مسجد آبی شهرت یافته ، بنایی بسیار زیباست که هدف از ساخت آن در ابتدا رقابت با مسجد ایاصوفیا و معرفی معماری و هنر سلسله عثمانی به جهانیان بوده است  . این مسجد ما بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ میلادی و به دستور سلطان احمد یکم درست روبروی ایاصوفیه ساخته شد تا بتواند با آن بنا به رقابت بپردازد .

معمار این بنا صدفکار مهمت آقا نام داشت ، وی یکی از شاگردان معمار بزرگ عثمانیان ، سینان بود . سلطان احمد یکم تمامی مراحل ساخت این بنا را زیر نظر داشت و در این رابطه تلاش های بسیاری کرد . اما وی در مدت کوتاهی پس از اتمام ساخت این مسجد و در سال ۱۶۱۷ میلادی درگذشت .  پیکر وی در کنار همین مسجد به خاک سپرده شد و برای او مقبره ای در داخل این بنا ساخته شد .

در حیاط مسجد آبی ،  بخش های مختلفی همچون مدرسه دینی ، آشپزخانه ای برای فقیران ، بازار (برای تامین مالی مسجد) و کتابخانه ای کوچک ساخته شده بود . در ادامه باید افزود این بنا از معدود مساجدی است که شش مناره دارد و بلندترین گنبد آن تماما با سرب پوشیده شده است .

نظرات

ایران زیرنویس