Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

احتمالا برای شما هم رخ داده است که حین انجام کاری با کامپیوتر ، قطعی برق رخ داده و بخشی از داده های خود را از دست داده اید. حال فکر کنید که کامپیوتر شما سیستم یک مرکز مهم مانند بانک ، بیمارستان یا سرور باشد. در آن صورت چه اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد اگر بر اثر قطعی یا نوسانات برق بخشی از اطلاعات خود را از دست دهید؟

یو پی اس دستگاهی است که با استفاده از آن می‌توانید جریان دائمی را برای تجهیزات خود فراهم کنید. اما این دستگاه انواع مختلفی دارد که در این نوشته قصد داریم آن ها را به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

بخوانید: راهنمای خرید یو پی اس

انواع مختلف UPS

یو پی اس ها در سه دسته آنلاین ، آفلاین و لاین اینتراکتیو هستند. در این بخش ویژگی‌های هر کدام را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.

نوع آنلاین

دستگاه‌های مختلف برقی برای این که بتوانند کار کنند جریان متناوب شهری را به جریان مستقیم تبدیل می‌کنند. در یو پی اس آنلاین نیز جریان ورودی ابتدا به جریان مستقیم تبدیل شده و سپس برای شارژ کردن باتری استفاده می‌شوند. البته در این میان جریان ورودی تصحیح شده و نوسانات و نویزهای اضافی از آن جدا می‌شود. آنچه که باتری به عنوان خروجی تولید می‌کند یک جریان سینوسی متناوب کاملا تمیز است که هیچ گونه نوسانی در آن وجود ندارد و به همین خاطر به دستگاه آسیب نمی‌زند.

نوع لاین اینتراکتیو

این نوع از یو پی اس را می‌توان در شرایطی که جریان برق شهری قطع می‌شود دقیقا مشابه نوع آفلاین دانست. مبدل همیشه در این نوع مشغول به کار است . هنگامی که جریان شهری قطع می‎شود ورودی آن باتری را تغذیه می‌کند. هنگامی که جریان برق شهری وجود دارد هم دو قطعه اینورتر و کانورتر باتری را شارژ کرده و پس از قطعی برق ، انرژی مورد نیاز دستگاه های مختلف را تامین می‌کنند.

از مزایای آن می‌توان به قیمت مناسب آن نسبت به نوع آنلاین و سیستم پیشرفته تر نسبت به نوع آفلاین اشاره کرد. همچنین این نوع از ups بی صدا است.

نوع آفلاین

در این نوع از ups هنگامی که جریان برق شهری حالت عادی دارد ، اینورتر از مدار خارج بوده و گویی دستگاه مصرف کننده به برق شهری متصل است. اما اگر نوسانات برق از حدی بیشتر شود، اینورتر وارد می‌شود. همچنین هنگامی که جریان برق به طور کلی قطع می‌شود، باتری یو پی اس دستگاه مصرف کننده را تا زمان مشخصی روشن نگه می‌دارد.

نظرات

ایران زیرنویس