Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

در ماه های محرم و با نزدیک شدن به روز عاشورا انواع هیئت ها و دسته های عزاداری در کشور برپا می شوند تا به عشق سرور و سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام و یارانش مراسم عزاداری را برگزار کنند. سینی زنی، زنجیرزنی، تعزیه، نوحه خوانی و مداحی از مداحان معروفی چون میثم مطیعی، انواع مراسمی هستند که سال های طولانی در کشور ما در برگزار شده و با آیین و فرهنگ ما در آمیخته است.

در کشور ما به یمن وجود اقوام و اقلیم های مختلف، مراسم متعدد و متنوعی در نقاط مختلف کشور برگزار می شود. برخی از مراسم چون آیین نخل‌گردانی یزد، آیین شاخسی واخسی در آذربایجان، طشت‌‌گذاری آذری‌ها و آیین کرب‌زنی لاهیجان بیشتر شناخته شده هستند.

آیین محرم در ایلام

چایینه قاسم یکی از مراسم های مخصوص در استان ایلام در ماه محرم است. در این مراسم شادی و غم با هم ترکیب می شود. در چایینه قاسم دختری جوان و مجرد لباس سفید و رواندازی سبز به تن می‌کند. زنان حاضر در جراسم شمع، نقل و نبات، حنا و عود با خود به همراه دارند. زنانی با عنوان چایینه‌خوان وارد مجلس شده و به مداحی می پردازند. اما پس از مدتی، شخصی با کفنی خون آلود وارد می شود و از شهادت  داماد (قاسم) خبر می‌دهد. سپس شراییط  متفاوت می شود و عروسی تبدیل به عزا می‌شود.  چادری سیاه بر سر عروس می‌کشند و بر سر و روی خود می‌زنند. شمع‌ها خاموش می‌شود و به جای مداحی، نوحه‌خوانی می‌کنند.

مراسم مداحی در محرم

مداحی و نوحه خوانی از آیینی است که هر ساله در کنار سینه و زنجیرزنی در اکثر نقاط کشور برگزار می شود. این مراسم همه ساله در سراسر ایران با شور و عشق خاص مردم به ابا عبدالله الحسین (ع) برگزار می شود و عاشقان آن حضرت ارادت و تجدید میثاق خود را هر سال در قالب عزاداری مستحکم تر می کنند.

مداحان معروف محرم

به لطف فرهنگ ایرانی اسلامی ما و با ترکیب هنر اجرا و آیین های مذهبی مراسم مداحی محرم به یکی از ارکان اصلی آن تبدیل شده است. مداحان زیادی وجود دارند که در این ماه مراسم عزاداری در مدح و عزای شهدای کربلا برگزار می کنند. در ادامه با بعضی از برترین مداحان کشور آشنا می شویم.

میثم مطیعی

میثم مطیعی به عنوان یکی از مداحانی که در دهه اخیر وارد این عرصه شده به محبوبیت زیادی در میان قشر علاقه مند دست یافته است. او که در مقطع دکترا در رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه امام صادق (ع) فارغ التحصیل شده است، هم اکنون در این دانشگاه مشغول به تدریس است. “مداحی ای آیات سوره مریم حسین”، “میگن همه انبیا السلام علی الباکین” و نوحه و مداحی کربلا کربلا ما داریم میاییم از برترین آثار یثم مطیعی هستند.

برترین سایت دانلود مداحی

در شرایط کنونی که به دلیل شیوع ویروس کرونا توفیق حضور در جلسات عزاداری از ما صلب شده است، با دانلود و گوش فرا دادن به مداحی مداحان می توانیم خود را در حال و هوای آن مراسم حس کنیم. سایت مداحی با در اختیار داشتن آرشیوی عظیم از نوحه خوانی و مداحی های جدید و قدیمی امکان دانلود مداحی با بالاترین کیفیت را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

نظرات

ایران زیرنویس