Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

تبلیغات، در جامعه کنونی و زندگی امروزی ریشه دوانده و ما بیش از حد، از آنچه در تبلیغات میبینیم تاثیر میگیریم. آژانس های تبليغاتی به معني اشاعه عقايد و به منظور هدف قرار دادن عواطف مخاطبين فعالیت گسترده ای میکنند، چرا که این صنعت، صنعتی بزرگ و پول ساز است. انواع مختلفی از تبلیغات، با تمرکز بر نگرش و حواسمان، ما را متقاعد به خرید محصولاتشان میکنند تا حس کمال و رضایت داشته باشیم و اغلب افرادی که اعتماد بنفس ضعیفی دارند قربانی این تبلیغات پر زرق وبرق میشوند.

تاثیر تبلیغات بر مردان

اکثرا میبینیم که مردان جوانتر، خودآگاهی بیشتری دارند و از این رو به بدن خود حساسیت و توجه بیشتری نیز نشان می دهند. این امر نشان دهنده ی این است که این قشر از جامعه برای ظاهر خود اهمیت خاصی قائل اند. به عبارتی دیگر، این مردان و زنان جوان بیشتر از بقیه قشرها، نگران اندام و وضعیت ظاهری بدن خود هستند و این نگرانی و وسواس ریشه در همین رسانه ها و پیام های تبلیغاتی دارد که روزانه می بینند. از این رو به وضوح شاهد این هستیم که این تبلیغات و پیام ها چگونه گروه سنی جوان تر را در جامعه هدف قرار میدهند و رسانه ها چه تاثیراتی بر این گروه های سنی دارند.

در نتیجه این تبلیغات میتوانند موجب افسردگی و اختلال بدریخت انگاری بدن در بین جوانان شده و باعث بروز مشکلاتی در زندگی آینده ی آنها شوند.

همه ی ما تحت تاثیر این تبلیغات بی پایه و اساس و غیر واقعی قرار میگیریم، نسبت به ظاهر خود حساس تر میشویم و میخواهیم بدن زیبا و کاملا بی نقصی داشته باشیم. در اینگونه تبلیغات برای مثال، تصویری غیر واقعی از یک بدن بی عیب و نقص نشان داده میشود و روش هایی مانند تزریق ژل به آلت تناسلی، جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی و تزریق چربی به آلت تناسلی برای بزرگ کردن آلت تناسلی تبلیغ می شود. از اینرو، تعداد افرادی هم که به این راه ها روی میاورند روز به روز در جال افزایش است چرا که اکثریت مردان معتقدند که اندازه ی آلت تناسلی آنها کوچکتر از حد طبیعی است، در حالی که سایز آلت اکثریت این مردان هیچ مشکلی ندارد و کاملا نورمال و طبیعی است.

مطالعات نشان می دهند که این نگرانی و دغدغه ی ذهنی در مورد فیزیک بدنی و عضلانی، مخصوصا در میان مردان جوان شایع تر است. محققانی که این تحقیق را برگزار میکردند طی نتایج بدست آمده اعلام کردند که تقریبا ۱۸ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق (که شامل ۵۵۲۷ مرد میشد)،‌ به شدت نگران وزن خود بودند و همچنین محققان دریافتند که ۷.۶ درصد از این مردان که دغدغه ی عضلانی شدن را داشتند، از تکنیک هایی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام استفاده کرده اند که میتواند بطور جدی به سلامتی آنها آسیب بزند.

تاثیر تبلیغات بر زنان

تحقیق دیگری نیز بر این موضوع اشاره میکند که تصاویر زنان لاغر و خوش اندام در رسانه های ارتباط جمعی غالب است و ویژگیهای ظاهری این زنان به عنوان فرم ایده آل اندام زنانه نشان داده میشوند. این تحقیق نشان میدهد که چنین تبلیغاتی میتوانند حس بی کفایتی و کمبود و نقص را بر وجهه ی خود پنداره ی زنان جوان تحمیل کنند. به همین دلیل اکثریت دختران و زنان جوان همیشه تمایل دارند اندام و جذابیت ظاهری خود را با مدل ها و مانکن های تبلیغاتی مقایسه کنند. در نتیجه اگر احساس کنند که شبیه به این مدل های تبلیغاتی نیستند، این امر میتواند منجر به کاهش اعتماد به نفس آنها شود.

وزن مدل های تبلیغاتی امروزی، ۲۳ درصد کمتر از وزن یک زن معمولی است، در حالی که این میزان وزن در مدل های دو دهه ی پیش، تنها ۸ درصد کمتر از وزن زنان معمولی بود. این نماد ایده آل از وزن و تناسب اندام زنانه که در تبلیغات تلیویزیونی نمایش داده میشود، تنها مختص ۵ درصد از زنان جامعه است.

تاثیرات تبلیغات بر زوجین

تبلیغات میتوانند تاثیرات وعواقب منفی هم برای مردان و هم برای شریک زندگی آنها داشته باشد. از جمله اثرات مخرب رایج تبلیغات میتوان به عدم رضایت از اندام، انزوا، افزایش پرخاشگری، آسیب به عقاید و باورها، تحریف ادراک فرد از رابطه و تمایلات جنسی، بروز احساسات منفی در مورد خود و نادیده گرفتن سایر زمینه های زندگی اشاره کرد. این پیامدهای منفی اغلب به سایر جنبه های زندگی افراد، بویژه به روابط خانوادگی و زناشویی زوجین نیز آسیب میزند. تبلیغات میتوانند از جنبه های زیر، تاثیرات منفی بر روی رضایت جنسی زوجین از رابطه داشته باشد:

  • زوج ها در پذیرش عیوب خود و شریک زندگیشان به مشکل می خورند.
  • فرد تمایل و علاقه خود را به برقراری رابطه جنسی با شریک زندگیش از دست میدهد و رابطه ی جنسی کمتری با او برقرار می کند.
  • تحت تاثیر از تصاویر بدن های ایده آل که در تبلیغات نشان داده میشوند، شریک زندگی فرد نیز از نظر جنسی احساس ناکافی بودن میکند و رابطه اش را در خطر می بیند.
  • هم خود فرد و هم شریک زندگی او، کاهش رضایت جنسی و نزدیکی عاطفی را تجربه می کنند.

اقداماتی که باید انجام داد.

پس از اینکه فرد انگیزه ی لازم را بدست آورد و آماده ی تغییر شد، برای اینکه بتواند بر باورهای بی پایه و سست خود غلبه کند باید  گام های زیادی بردارد. به دلیل ماهیت خصوصی رابطه جنسی، غالبا افراد به سختی مایل به صحبت کردن درباره این موضوع با دیگران میشوند. با این حال، بدون کمک های یک مشاور یا روان درمانگر واجد شرایط و ماهر برای خود فرد و شریک زندگیش، افزایش اعتماد بنفس تقریبا کاری غیر ممکن خواهد بود. مراجعه به یک مشاور مجرب و ماهر می تواند تا حد زیادی به فرد و شریک زندگی او در غلبه کردن به مسائل شخصی و بهبود رابطه کمک کند.

علاوه بر این، با مراجعه به مشاور، محیطی امن و باز برای صحبت کردن در مورد مسائل جنسی ایجاد میشود و این مشاوره همچنین می تواند برای پیشگیری از وقوع مشکلات در آینده نیز مفید باشد. از طرفی، مراجعه به متخصص اورولوژی یا متخصص زنان نیز بمنظور تعیین اینکه فرد هیچ مشکل زمینه‌ای و پزشکی ندارد، میتواند مفید واقع شود.

نهایتا، ایجاد یک برنامه ی عملی برای داشتن فعالیت های مثبت، میتواند جایگزین خوبی باشد تا فرد الگوهای رفتاری سابق خود را بشکند و احساس ارزشمند بودن و اعتماد بنفس در خود ایجاد کند. برخی از فعالیت هایی که برای این منظور توصیه میشوند شامل ورزش کردن، شروع یک سرگرمی جدید، دوستیابی یا هرفعالیت سالم دیگری میشود که فرد از انجام آن لذت میبرد. با صرف زمان برای رفتارهای سالم، سلامت جسمی و عاطفی فرد تقویت میشود و خود فرد نیز به ایجاد یک رابطه ی شاد تمایل پیدا می کند.

بهبود رابطه زوجین

زمانی که هر دو طرف متعهد به همکاری با یکدیگر برای داشتن یک رابطه ی سالم شوند، می توانند بازسازی و ترمیم رابطه ی خود را شروع کنند. با اینکه این فرآیند ممکن است زمانبر باشد، اما اگر هر دو طرف رابطه واقعا مایل به این کار باشند، ایجاد یا بازسازی یک رابطه ی عاشقانه، امکان پذیر خواهد بود. زوج ها همچنین میتوانند برای دریافت راهنمایی و مشورت در طول این فرآیند از یک پیشوای دینی و مذهبی مورد اعتماد نیز کمک بگیرند. برخی از مسائلی که در طول این فرآیند بازسازی رابطخ باید به آنها پرداخته شود عبارتند از مسائل مربوط به اعتماد، ایجاد همدلی و جایگزین کردن خشم با بخشش و عطوفت. افزایش مهارت های ارتباطی و یادگیری تکنیک های ایجاد صمیمیت نیز میتواند به زوجین برای بهبود رابطه کمک کند. با اینکه این روند ترمیم رابطه ممکن است برای زوج دشوار و چالش برانگیز باشد، اما با گذر زمان و کمک افراد واجد شرایط، امکان تجدید اعتماد، بهبود ارتباط و افزایش صمیمیت برای آنها وجود دارد.

نظرات

ایران زیرنویس