Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

تزریق چربی جراحی زیبایی برای انتقال چربی از بخشی از بدن به بخشی دیگر به حساب می آید و به عنوان “پیوند چربی” یا “لیپومودلینگ” نیز شناخته می شود.

هدف این کار حذف چربی های ناخواسته در یک قسمت از بدن مثل شکم یا ران ها و استفاده از آن برای یکنواخت کردن یا افزایش سایز بخشی دیگر مانند سینه و باسن می باشد. تزریق چربی در قسمت باسن اغلب به عنوان لیفت باسن برزیلی شناخته می شود.

افردا مناسب برای تزریق چربی

تزریق چربی برای افرادی که در سلامتی کامل هستند و در برخی نواحی چربی اضافی دارند و کسانی که می خواهند حجم بخش هایی از بدن خود را افزایش دهند مناسب می باشد. افراد مناسب نباید مبتلا به مشکلات گردش خون، به علل پزشکی یا استعمال دخانیات باشند. بیماران باید انتظارات واقع گرایانه ای داشته باشند تا نتایج موفقیت آمیزی را در این فرایند بدست بیاورند.

مزایای انتقال چربی

  • همسان سازی کانتورینگ: وقتی بیمارن می خواهند حجم ناحیه ای مشخص از بدن را افزایش بدهند، این گزینه مناسب خواهد بود. مثلا در صورت، ممکن است فیلرهای پوستی دریافت کنند که اکثرا از موادی مانند هیالورونیک اسید ایجاد می گردند. برای دست یابی به حجم دلخواه در سینه و باسن نیز می توان از جایگذاری ایمپلنت ها استفاده کرد. با این حال، در برخی موارد نادر، مواد خارجی که برای فیلرهای پوستی یا ایمپلنت های استفاده شده در حجم دهی باسن یا سینه  استفاده می شوند، ممکن است برای بیمار حساسیت ایجاد کنند. از سوی دیگر فرایند انتقال چربی بسیار طبیعی تر می باشد. با استفاده از چربی بدن خود شما (که به عنوان چربی اتولوگ نیز شناخته می شود)، جراح همان چربی را منتقل می کند و احتمال ایجاد آلرژی بسیار کمتر خواهد شد.
  • نتایج طبیعی تری بدست می آیند: هر چند ایمپلنت ها می توانند مشخصا حجمی را به نواحی مانند باسن و سینه ها اضافه کنند، اما افزایش انتقال چربی در این نواحی، نتایجی طبیعتر و ظریفتری ایجاد می کند.
  • نتایج طولانی مدت تر: نتایج تزریق چربی طولانی مدت هستند. حدودا شش ماه طول می کشد تا سلول های سالم چربی تزریق شده به باسن و سینه، خون مورد نیاز خود را تامین کنند و دائمی بشوند. با این حال، زمانی که این اتفاق بیوفتد، نتیاج نسبتا دائمی می شوند و تا زمانی که کالری کافی برای حفظ وزن خود استفاده می کنید، نباید به جلسه ترمیمی نیاز داشته باشید.

تزریق چربی به باسن (لیفت باسن برزیلی)

بیشتر بیماران با تزریق چربی به باسن، شکل و خطوط باسن را بهبود می بخشند. در این روش، چربی از نواحی از بدن با لیپوساکشن حذف می شود و سپس به باسن منتقل می گردد. ناحیه اهدا کننده چربی معمولا شکم، کمر یا نواحی دیگری که چربی ممکن است در دسترس باشد هستند. سپس چربی به باسن تزریق می شود تا ظاهری برجسته تر، بالا کشیده و خوشایندتر را ایجاد کند. این روش می تواند از طریق برش هایی کوچک انجام شود.

چه مدت زمان می برد تا نتایج افزایش تزریق چربی به باسن را ببینم؟

نزدیک به یک سال زمان می برد تا نتایج نهایی تزریق چربی به باسن مشخص گردد، زیرا چربی باید به طور کامل جذب شود. نتایج افزایش حجم باسن با استفاده از انتقال چربی اغلب طبیعی تر از ایمپلنت ها به نظر می رسند، اما بخش منفی روش انتقال چربی این است که با گذشت زمان بدن چربی را دوباره جذب می کند بنابراین قسمتی از برجستگی اولیه کاهش می یابد. جلسه ترمیمی دوم نیز معمولا برای بازگرداندن حجم از دست رفته انجام می شود. نکته لازم به ذکر این است که به طور معمول نتیجه عمل جراحی تزریق چربی تا بیست سال بعد از عمل ماندگار است.

انتقال چربی برای بزرگ کردن سینه

اگر تمایل به افزایش اندکی در سایز سینه دارید (شاید نصف سایز یک فنجان)، تزریق چربی به سینه احتمالا گزینه خوبی برای شما باشد. گاهی استفاده از تزریق چربی می تواند برای رفع عدم تقارن سینه نیز مفید باشد.

انتقال چربی برای افزایش حجم سینه چقدر زمان می برد؟

بعد از اینکه سلول های چربی به سینه ها تزریق شدند، برخی از سلول ها دوباره جذب می شوند، بنابراین برجسته کردن زیادتر ضروری می باشد. چربی که بعد از روند بهبود که حدود سه ماه زمان می برد، باقی می ماند، رگ های خونی در بافت خود ایجاد می کند و حجم سینه را برای همیشه افزایش می دهد.

با این حال، عواملی وجود دارند که وقتی نتایج را در نظر می گیرید، باید به آنها نیز توجه کنید:

  • مقداری از چربی تزریق شده دوباره جذب می شود و می تواند سایز را اندکی کاهش دهد.
  • اگر وزن اضافه کنید یا از دست بدهید، فرم بدن شما می تواند تغییر کند و این موضوع شامل سینه ها نیز می شود.
  • همانطور که وزن شما نوسان می کند، سلول های چربی می توانند بزرگتر یا کوچکتر شوند. اگر وزن قابل توجهی را از دست بدهید، ممکن است روی نتایج درمان شما تاثیر بگذارد.

آیا پیوند چربی می تواند جایگزین ایمپلنت سینه شود؟

هم بله و هم خیر! به سایز و شکل سینه بیماران و نتایج مورد انتظار آنها بستگی دارد. چربی می تواند حجم بیشتری ایجاد کند و به تنظیم دقیق خطوط سینه، مثلا هموار کردن لبه های اطراف ایمپلنت سینه، کمک کند. با این حال، به اندازه ایمپلنت سینه، ساختاری نمی باشد. این امر به ویژه در مناطقی که بیمار بخواهد شکل گرد و کامل سینه حفظ شود، بخصوص در حالت برهنه، مهم می باشد. این نواحی معمولا بالای سینه ها (برجستگی بخش فوقانی) و ناحیه شکاف (بخش میانی سینه ها) هستند.

بهبود پیوند چربی چگونه است؟

در نواحی اهدا کننده، بیماران باید لباس های فشار آورنده ای را برای 4 هفته کامل بپوشند، سپس 2 هفته در طی روز باید این کار انجام شود (شب ها نیازی به پوشیدن لباس مخصوص نیست) و در آخر (بعد از این 6 هفته) احتمالا نیازی به فشرده سازی در بخش های دهنده چربی نباشد.

با این حال، استثنائی در مورد باسن حجم داده شده وجود دارد که باید از حالت مختلف بدنی بعد از جراحی استفاده شود (روی ناحیه گیرنده پیوند نباید نشست).

خطرات و عوارض احتمالی تزریق چربی

«در مورد عمل تزریق چربی نیز همانند هر عمل زیبایی دیگری، خطر بروز عفونت، بی‌حسی و آسیب‌دیدگی عصب هم در ناحیه اهدا کننده و هم در محل تزریق چربی وجود خواهد داشت» (منبع).

خطرات تزریق چربی کم، نادر و جزئی می باشند. احتمال درد و التهاب وجود دارد، اما همه بیماران این موراد را نخواهد داشت. مهمترین جنبه منفی این روش این می باشد که صورت و لب ها ممکن است تمامی یا بیشتر چربی را بازجذب کنند. احتمال این اتفاق برای هر شخص قابل پیش بینی نمی باشد، اما در نیمی از بیمارانی که تزریق چربی دریافت می کنند رخ می دهد.

خطرات و عوارض نادر ولی احتمالی تزریق چربی شامل واکنش آلرژیک به بی هوشی، تغییر رنگ پوست به علت پارگی رگ خونی در ناحیه تحت درمان، تجمع کلسیم در بافت، تغییر شکل در صورت اعمال بیش از حد تغییرات، خونریزی در هنگام عمل، لختگی خون در ناحیه گیرنده یا دهنده چربی، انتقال عفونت از طریق خون ( احتمالا از عمل زیبایی با دندانپزشکی دیگر)، اسکار بافتی و آمبولی چربی به علت تزریق اشتباه چربی به داخل رگ خونی می شود.

لطفا توجه کنید: اگر چه اکثر پزشکان درمان های زیبایی را انجام می دهند، اما در تزریق چربی برای بدست آوردن بهترین نتیجه ممکن، باید جراحی مجرب را برای انجام تزریق چربی انتخاب کنید.

نظرات

ایران زیرنویس