Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

مشهد معروف ترین شهر توریستی مذهبی ایران، که به پایتخت مذهبی کشور نیز شهره است . این پایتخت معنوی نه تنها یکی از مقاصد اصلی مسافران و گردشگران داخلی است بلکه بسیاری از گردشگران خارجی را به سمت خود می کشاند . و در ادامه مطلب قصد داریم برخی از دیدنیهای این شهر مقدس را به شما معرفی نماییم .

شهر مشهد  و تور مشهد دارای مراکز دیدنی و تفریحی بسیاری است که سر آمد همه آنها حرم مطهر و نورانی امام رضا (ع) چراغ هدایت مسلمین جهان است . زیارت این حرم پاک و مطهر همواره مقصد اصلی زوار و مسافران است .

 

۱_ پارک کوه سنگی،ازمعروف ترین مکان های تفریحی مشهد

کوه سنگی (Kuh Sangi) یکی از بزرگ ترین پارک های شهر مشهد است. که دو رشته کوه بینالود در همین مکان قرار دارد. مابین پارک کوه سنگی تا شهر مشهد خیابانی بسیار سر سبز قرار دارد که معروف ترین خیابان این شهرنیز می باشد. این پارک از دوره های قدیم مورد علاقه مسافران و خود مشهدی و حتی می گویند که شاه عباس صفوی در همین  منطقه تاج گذاری کرده است. هوای این پارک مطبوع ولی در ماههای سرد سال کمی خنک است پس بهترین زمان برای بازدید از آن بهار و تابستان است اما پاییز و زمستان آن نیز دیدنی است. گفتنی است در این مکان هتلها و مهمانسرهای خوبی قرار دارد با اینکه از حرم کمی دور است اما بسیار خوش آب و هواست .

 

۲_ مقبره ی تاریخی فردوسی از مناطق گردشگری مشهد

مقبره ی فردوسی (Tomb of Ferdowsi) شاعر گرانقدر پارسی نیز از جاذبه های شهر مشهد است که نامش در بین با ارزش ترین مکانهای دیدنی این شهر قرار گرفته. آرامگاه فردوسی داستان های بسیاری را از زمانی که ساخته شد تا به امروز پشت سر گذاشته است. این آرامگاه در بیست کیلومتری شهر مشهد و در نزدیکی روستای به نام پاژ (فاز) قرار دارد .

طرح اولیه ی این مقبره توسط شخصی به نام اندره گدار پایه ریزی شده و سپس توسط حسین لرزاده به پایان رسید. این مقبره ی از سه قسمت مختلف تشکیل شده که بخش تالار آن یکی از زیباترین قسمت های آن است. محوطه ی اطراف این مقبره در حدود  شش هکتار است یک کتابخانه و موزه در محوطه آن قرار دارد. گفتنی است دربهای موزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر بر روی عموم باز می باشد.

۳_ دریاچه چشمه سبز، یکی از جاذبه های گردشگری مشهد

دریاچه چشمه سبز (Spring Green)یا چشمه سو در بیست کیلومتری روستایی به نام گلمکان قرار گرفته و تنها پنجاه کیلومتر با شهر مشهد فاصله دارد. این دریاچه که به یکی از جاذبه های شهر تبدیل شده نزدیک به  پانزده هکتار وسعت دارد و بهترین زمان برای رفتن به آن فصل بهار و تابستان است . از آب دریاچه اکنون برای آبیاری زمین های کشاورزی و باغات اطراف هم استفاده می شود. به واسطه ی طبیعت سر سبز و زیبایی این دریاچه و اطرافش امروزه یکی از مسیرهای گردشگری بشمار می آید . تور قشم سفر باتو را از دست ندهید.

۴_ آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادر شاه در مجموعه ای به نام باغ موزه ی نادری در مشهد قرار دارد ، مجسمه ای بزرگ نادر شاه در سال ۱۳۴۲ و پاس قدردانی از این شخصیت ساخته شده که می گویند محل دفن واقعی وی نیز هست. ساختمانی که در این مجموعه واقع است ، دارای دو سالن است که هر دوی آن ها آثار تاریخی مربوط به حکومت افشاریان را نشان می دهد. معروف ترین چیزی که از این مجموعه در ذهن هر کسی که از آن دیدن کرده باقی می ماند، مجسمه ی نادرشاه است که بر روی ستونی قرار گرفته است. دربهای این موزه بین ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر بر روی عموم باز است .

۵_ هفت حوض، پارکی با ۷ حوض طبیعی در مشهد

این پارک زیبا یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری مشهد است که در کوه های خلج قرار گرفته است و با شهر مشهد در حدود هفت کیلومتر فاصله دارد . اگر اهل پیاده روی هستید این پارک محل مناسبی است زیرا برای رسیدن به این مکان باید در حدود ۲ کیلومتر پیاده روی نمایید. این پارک به لحاظ دارا بودن هفت حوضچه ی طبیعی به این نام مشهور شده است . این حوضچه ها با گذشت زمان و بر اثر فرسایش شیمیایی به وجود آمده اند. اگر می خواهید به پارک هفت حوض بروید، باید لباس و کفش مناسب کوهنوردی و طبیعت نوردی بپوشید و قبل از غروب آفتاب به شهر برگردید.

 

۶_ وکیل آباد، قدیمی ترین پارک مشهد

این بوستان بزرگ و دیدنی در حدود هفتاد  هکتار وسعت دارد و منطقه ای ییلاقی است که آبی که به آن سرازیر می شود از قناتی به نام  وکیل آباد سرچشمه می گیرد. زمین این پارک موقوفی خیری به نام حسن ملک است که هم اکنون برای استفاده عموم در اختیار شهرداری مشهد قرار گرفته است. این پارک همچنین دارای محوطه ی بسیار بزرگ برای بازی کودکان و همچنین یک باغ وحش است.

 

/پایان رپورتاژ آگهی/

 

 

نظرات

ایران زیرنویس