Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

طرفداران خودروهای لوکس و وارداتی از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نهاد مسئول در دولت، خودرو را به عنوان یک کالای سطح چهارم در نظر گرفته و قانون منع واردات آن را به تصویب مجلس رساند، در شوک عظیمی فرو رفته‌اند. در حال حاضر مجلس در حال کار بر روی طرحی با عنوان ساماندهی بازار خودرو است که یکی از بخش‌های اصلی آن مربوط به واردات خودرو می‌شود. در این بخش تصمیم گیری برای آینده واردات خودروهای لوکس به دولت واگذار شده است. اما به نظر نمی‌رسد که دولت در حال حاضر و حتی تا پایان سال آینده تصمیمی برای آزادسازی واردات خودرو داشته باشد. در این مقاله از همراه مکانیک می‌خواهیم این علامت سوال بزرگ را از ذهن طرفداران خودروهای لوکس پاک کنیم که آیا در سال آینده واردات خودرو آزاد می‌شود یا نه؟

آیا بودجه ۱۴۰۰ نور امیدی بر آینده واردات خودرو خواهد تاباند؟

زمانی که دولت بودجه سال آینده را به مجلس تقدیم کرد، بسیاری از کارشناسان با شنیدن خبر وجود نام خودروهای وارداتی در این لایحه خوشحال شدند. بهتر است بدانید دولت قصد دارد که در سال آینده حدود دو هزار و چهل هزار میلیارد تومان از بودجه خود را از محل خودروهای وارداتی تامین کند. اما با انتشار جزییات این لایحه این کورسوی امید نیز خاموش شده و امیدها برای آزاد شدن واردات در سال آینده از بین رفت.

چرا که مقرر شده که بودجه تعیین شده از محل هزینه آزادسازی خودروهای وارداتی که در حال حاضر در گمرک موجود هستند تامین شود. به همین دلیل واضح است که دولت تصمیمی برای لغو ممنوعیت واردات خودرو در سال آینده هم نداشته و فعالان این حوزه ناچار هستند همچنان در سردرگمی و نگرانی باقی بمانند. با این حال مسئولان دولتی هنوز تصمیم قطعی برای شکستن سکوت خود درباره این موضوع نداشته و هیچ صحبتی درباره آن نداشته‌اند. تنها اظهار نظر دولت در این باره افشای جزییات برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ بوده است تا نظر مثبت کارشناسان چندان امیدواری یا توقعی را برای فعالان این حوزه به وجود نیاورد.

آیا شیوع ویروس کرونا تاثیری در آینده واردات خودرو داشته است؟

هرچند که به نظر می‌رسد این دو موضوع چندان با هم ارتباطی نداشته باشند، اما در واقع ویروس کرونا بر همه چیز تاثیرگذار است. دولت ناچار است دیر یا زود بخش زیادی از بودجه را به خرید واکسن ویروس کرونا اختصاص دهد. به عبارت بهتر اولویت اصلی دولت در سال آینده سلامت جامعه است. بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که واردات خودرو فعلا در اولویت قرار گرفته و حتی در مورد آن فکر شود. در نتیجه سال ۱۴۰۰ نیز سال آزاد شدن واردات خودرو نخواهد بود.

آینده واردات خودرو در ایران تحت تاثیر مستقیم تحریم‌ها

یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که در بازار ایران تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته است، واردات خودرو است. علت این امر آن است که بخش زیادی از منابع مالی و ارزی کشور توسط سایر کشورهای تحریم کننده بلوکه شده است. در نتیجه منابع مالی کشور محدود است. در نتیجه نمی‌توان انتظار داشت که واردات خودرو تا آینده نزدیک آزاد شده و خبرهای خوبی برای خریداران و طرفداران این دسته از خودروها خبرهای خوشی را بشنوند.

آیا مجلس نقشی در آزاد شدن واردات خودرو ایفا خواهد کرد؟

همانطور که گفتیم مجلس شورای اسلامی در حال کار بر روی طرحی است که قرار است بخش‌های مختلف بازار خودرو را سر و سامان دهد. این طرح قرار است آبی بر آتش بازار خودرو باشد. با این حال تصویب این قانون به معنای ملزم شدن دولت به اجرای آن نخواهد بود. به عبارت بهتر مجلس دستورالعملی را برای تنظیم بازار خودرو به دولت ابلاغ کرده است. اما هیچ حرفی از زمان اجرای آن و یا حتی الزامی برای اجرای آن وجود ندارد. بنابراین می‌توان گفت که تصمیم نهایی در حوزه واردات خودرو و آینده آن بر عهده دولت خواهد بود.

با این اوصاف آیا مسیر آزاد شدن واردات خودرو به مقصد خواهد رسید؟

شاید تا پیش از انتشار جزییات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ می‌توانستیم تا حدی به روشن شدن آینده این مسیر امیدوار باشیم. با این حال قرار بر این شده که تنها خودروهای وارداتی که در حال حاضر در گمرک هستند آزاد شوند. از سوی دیگر مجلس هم قصد دخالت در این روند را نداشته و تصمیم‌گیری را بر عهده دولت گذاشته‌اند. دولت هم با توجه به شرایط فعلی در خصوص تحریم‌های اعمال شده و شیوع ویروس کرونا فعلا تصمیمی در خصوص آغاز فرایند آزادسازی واردات خودرو نگرفته است.

انتظارها برای آزاد شدن واردات خودرو تا کی ادامه خواهد داشت؟

با توجه به شرایط حال حاضر بازار ایران به نظر نمی‌رسد که تا آینده نزدیک انتظار برای آزادسازی واردات خودرو حداقل تا پایان سال آینده به پایان نخواهد رسید. چرا که هنوز دغدغه خریداران و طرفداران خودروهای وارداتی اولویت نخست دولت نیست‌ دولت ترجیح می‌دهد که در حال حاضر بودجه موجود خود را صرف تامین سلامت کلی کند. بنابراین بخشی از مختصر ذخیره ارزی کشور صرف خرید واکسن شده و بخشی از آن به ساخت واکسن کرونا تعلق گرفته است.

سخن پایانی

آزاد شدن واردات خودرو مسئله‌ای است که از سال ۹۷ تاکنون ذهن بسیاری از طرفداران خودروهای وارداتی را درگیر کرده است. سکوت دولت درباره این مسئله و گمانه‌زنی‌های کارشناسان باعث شده است که این دسته از افراد آینده مبهمی را روبروی خود ببینند. با این حال مجلس با واگذار کردن وظیفه تصمیم‌گیری در این رابطه به دولت مسئله را از گردن خود باز کرده است. دولت نیز با دادن لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آب پاکی را روی دست خریداران خودروهای وارداتی ریخته و به آن‌ها اطمینان داد که قرار نیست تغییری در این وضعیت در سال ۱۴۰۰ هم اتفاق بیفتد.

این مقاله برگرفته از مجله خودرو همراه مکانیک است. برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات حوزه خودرویی کشور به صورت تخصصی می‌توانید به مجله همراه مکانیک در https://www.hamrah-mechanic.com/mag/ مراجعه کنید

 

 

/پایان رپورتاژ آگهی/

نظرات

ایران زیرنویس