Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

 

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور ما و سایر نقاط جهان چند ماهی می گذرد و می بینیم که زندگی و کسب کارهای موجود، تحت تاثیر این ویروس منحوس قرار گرفته اند. در این میان از جمله حوزه هایی که بیشترین تاثیرپذیری را از کرونا داشته اند، صنعت گردشگری می باشد. میدانیم که بهترین فرصت و بهترین زمان برای تفریح و مسافرت رفتن ایام تعطیلات نوروز و فصل بهار است؛ اما اگر به خاطر داشته باشید، عید 1399 کمتر افرادی به سفر رفتند و اکثریت جامعه ترجیح دادند برای حفظ سلامت خود و خانواده شان در خانه بمانند و قید سفرهای نوروزی را بزنند.

تصور اولیه مردم این بود که با آغاز فصل گرما، ویروس مرگ بار کرونا رخت ببندد تا آنها نفسی تازه کنند و مثل سال های گذشته از تعطیلات تابستانی استفاده کنند و لذت ببرند؛ اما این فرضیه نیز اشتباه از آب درآمد. آنچه مسلم است اینکه این مهمان ناخوانده به این زودی ها قصد رفتن ندارد و تنها راه چاره رعایت پروتکل های بهداشتی تا زمان کشف درمان آن می باشد. چاره کار این است که خود را باید با آن وفق دهیم و با انجام نکات گفته شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، زندگی را به طور عادی از سر گیریم. با این وجود همچنان تاکید می شود که از انجام سفرهای غیر ضروری بپرهیزیم و چنانچه به ناچار مجبور به مسافرت باشیم تمام پروتکل های لازم را رعایت کرده تا از انتشار این ویروس جلوگیری به عمل آید.

سفر با هر وسیله نقلیه عمومی ریسک خاص خود را دارد و به طبع مسافران نیز ملزم به انجام برخی قوانین تا زمان رسیدن به مقصد خواهند بود. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد چگونگی سفری بی خطر با اتوبوس در این روزهای کرونایی، با شما صحبت کنیم تا سفری ایمن داشته باشید.

معضلات سفر کردن با اتوبوس روزهای کرونایی

یکی از مشکلات سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس در روزهای کرونایی این است که، تا مدت زمان مشخصی مجبورید در یک محیط بسته و با افرادی که نمیشناسید، یعنی از سلامت آنها کاملاً بی اطلاع هستید، هم سفر شوید. همانطور که می دانید سفر با اتوبوس نسبت به سایر وسایل نقلیه طولانی تر خواهد بود و این قضیه احتمال خطر را قدری افزایش می دهد. حال تصور کنید که اگر در اتوبوسی سیستم های تهویه به خوبی کار نکنند، همین یک نکته باعث می شود درصد شیوع ویروس افزایش یابد. سوالی که بوجود می آید این است که چرا در این ایام از هواپیما برای سفر استفاده نکنیم؟ در جواب باید بگوییم که از در هواپیما با توجه به گنجایشی که دارد افراد بیشتری در یک محیط بسته قرار می گیرد اما در اتوبوس تعداد مسافران کمتر است.

پروتکل های بهداشتی در هنگام سفر با اتوبوس

آنچه که به طور مسلم واضح است اینکه ما گاهاً در شرایطی قرار می گیریم که مجبور باشیم سفر کنیم. دستور العمل هایی وجود دارند که با انجام آنها می توانیم از انتشار احتمالی این بیماری در زمان سفر جلوگیری به عمل آوریم.

 • ابتدایی ترین کار این است که بلیط اتوبوس خود را غیر حضوری تهیه کرده و از تجمع بیجا در آژانس ها و تعاونی ها بپرهیزید. چنانچه مجبور بودید برای خرید بلیط به صورت حضوری اقدام کنید، حدالمقدور از پرداخت پول نقد بپرهیزید و از کارت های اعتبار کمک بگیرید. پس از دریافت کارت و بلیط خود از متصدی، آنها را ضد عفونی کنید.
 • هنگامی که در سالن انتظار پایانه های مسافربری هستید، تا زمان سوار شدن بر اتوبوس مورد نظر، فاصله اجتماعی گفته شده که 1.5 تا 2 متر است را رعایت کنید و از افرادی که نمی شناسید فاصله بگیرید.
 • از دست زدن به سطوح خودداری کنید. لمس کردن سطوح غالباً لمس شده مانند کیوسک ها، رابط های دیجیتالی مانند صفحه لمسی دستگاه های کارت خوان، دستگاه های تهیه بلیط و نیمکت ها را تا حد ممکن محدود نمایید.
 • قبل از عزیمت حداقل 20 ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید یا از ضد عفونی کننده دست با الکل حداقل 60٪ استفاده کنید.
 • از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کرده؛ زیرا حساس ترین مسیرها برای ورود ویروس به بدن هستند.
 • سرفه و عطسه خود را با یک دستمال بپوشانید و یا از قسمت داخلی آرنج خود استفاده کنید. دستمال های استفاده شده را در سطل آشغال بیندازید و دستان خود را بلافاصله به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا ضد عفونی بهره کنید.
 • اگر مجبور به لمس سطوح بودید، هرچه زودتر دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا با ژل دست یا الکل، مالش دهید.
 • فاصله گذاری اجتماعی را تمرین کنید.
 • ماسک های 3 لایه و استاندارد بزنید.
 • پس از رسیدن به مقصد، مجدداً دستان خود را به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون شسته یا به روش های گفته شده ضدعفونی نمایید.
 • پیش از اینکه روی صندلی تعیین شده خود در اتوبوس بنشینید، دسته صندلی ها، پیش خوان مربوط به قرار گیری خوراکی ها و هر جایی که احتمال می دهید دستتان با آن تماس داشته باشد را ضدعفونی کنید.
 • گوشی موبایل، شارژر و هندزفری را که در زمان سفر از آنها مدام استفاده می کنید را اسپری نمایید.
 • استفاده از ماسک در اتوبوس الزامی و اجباریست؛ اما استفاده از دستکش خیر. چنانچه در سفر دستکش یک بار مصرف به دست دارید، هر چند ساعت یکبار آنها را تعویض نمایید و در یک کیسه در بسته قرار دهید و در اولین فرصت آن را به سطل زباله بیندازید.
 • از رفتن به رستوران های بین راهی جداً خودداری کرده و برای حفظ سلامت با خود غذا، خوراکی یا چایی همراه داشته باشید. چنانچه مجبور به خرید خوراکی شدید حتما از محصولات بسته بندی شده مطمئن استفاده کنید.
 • نوشیدنی ها وخوراکی ها را قبل از باز کردن، ضدعفونی نمایید.
 • چنانچه شخصی در کنار شما نشست و قرار بر این بود که با هم همسفر باشید، تا رسیدن به مقصد هر دو باید ماسک داشته باشید و از بر داشتن آن اکیداً خودداری کنید. ماسک مانع از ورود قطرات تنفسی به جو اطراف می شود.
 • فارق از ماسکی که روی بینی، دهان و چانه شما را پوشانده، چند ماسک تمیز و نو با خود همراه داشته باشید و در صورتی که ماسک روی صورتتان مرطوب شد آن را تعویض نمایید.

وظایف کارکنان پایانه های مسافربری

کارکنان ترمینال ها و همچنین راننده اتوبوس ها برای جلوگیری از انتشار ویروس COVID-19 مسئوایت هایی برعهده دارند از جمله:

 • نصب هشدارهای بهداشتی و قرار دادن شماره تلفن برای شکایات عمومی افراد به گونه ای که در معرض دید باشد.
 • پر کردن فرم خود خوداظهاری در خصوص کارکنانی که بنا به دلایلی مدتی در محل کار حضور نداشته اند.
 • تمامی رانندگان اتوبوس ها موظفند در حین خدمت از ماسک و دستکش استفاده کنند، بخصوص در زمان سوخت گیری.
 • پرسنل و رانندگان باید به قوانین در مورد ظرفیت تعیین شده مسافران در هر اتوبوس عمل کرده و بیش از حد مشخص، مسافر سوار نکنند.
 • رعایت پروتکل های بهداشتی در اتوبوس، شستشو و ضدعفونی کردن آن پس از به اتمام رسیدن هر سفر.
 • به همراه داشتن ماسک و مواد ضدعفونی اضافی در جعبه کمک ‌های اولیه ماشین.
 • قرار دادن خوراکی های خشک در پک های بهداشتی و تحویل آن به مسافران.
 • تذکر دادن به مسافرانی که مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند.
 • کنترل و بررسی رستوران ها، مغازه ها، نمازخانه ها، سرویس‌ های بهداشتی در بین راه از نظر رعایت موارد بهداشتی.

با تمام این موارد لازم می دانیم که بازهم تاکید کنیم؛ چنانچه سفری ضروری در پیش ندارید، از رفتن به شهرهای مختلف به منظور تفریح، جداً خودداری کرده تا با کمک هم و پشتکار مسئولان این ویروس خطرناک را شکست دهیم. افرادی که از بیماری های تفسی و ریوی رنج می برند یا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است، بیشتر در معرض ابتلا قرار می گیرند و در خانه ماندن بهترین راه برای غلبه بر این ویروس برای آنها بشمار می رود. مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، نکاتی بود که از طرف مسافران و پرسنل اتوبوسرانی تمام و کمال باید رعایت شود.

تهیه بلیط اتوبوس

همانطور که می دانید یکی از مطمئن ترین و کم هزینه ترین وسایل نقلیه برای سفرهای طولانی اتوبوس است. با توجه به شرایط موجود اقتصادی، بالا بودن نرخ بلیط سایر وسایل نقلیه مثل هواپیما و همچنین گران بودن سوخت ماشین های شخصی، به صرفه ترین راه ممکن برای داشتن یک سفر کم هزینه استفاده از اتوبوس می باشد.

از طرفی معمولاً شرکت های اتوبوسرانی از نرخ بلیط با ثبات تری برخوردار هستند. برای خرید بلیط اتوبوس مشهد که یکی از پُر ترددترین مقصدهای مسافرتی موجود در ایران می باشد، راه های مختلفی وجود دارد. با توجه به وضع پیش آمده در خصوص انتشار ویروس کووید 19 بهتر است که بلیط مقصد را به صورت اینترنتی و از سایت های مطمئن خریداری نمایید. با این کار می توانید از تخفیفات ویژه سایت ها نیز برخوردار شوید. کافیست که به وب سایت مورد نظر رفته و در آنجا مقصد و مبدا را تعیین و دکمه تایید را زده و هزینه ها را اینترنتی بپردازید.

 

/پایان رپورتاژ آگهی/

 

نظرات

ایران زیرنویس