offdaynote
ایران زیرنویس

موزه مو، عجیب ترین موزه جهان در ترکیه | ایران زیرنویس

موزه مو، عجیب ترین موزه جهان در ترکیه

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24دانلود از یوتیوب

موزه ها همواره جاذبه های توریستی هیجان انگیزی هستند. شما می توانید در این مکان ‌ها، سفر فوق العاده ای به دل تاریخ داشته باشید و در آن اشیا مختلفی را تماشا کنید که هر یک از این اشیا باستانی بوده و تاریخچه پر رمز و رازی دارند.

اما در کنار این موارد می توان برخی موزه‌ های عجیب و خاص را نیز پیدا کرد که ساختار متفاوتی با موزه های مرسوم دارند و در آن ها اشیا دیگری جمع آوری شده اند. یکی از عجیب ترین موزه های دنیا، موزه مو در ترکیه است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با موزه مو در ترکیه آشنا کرده و در رابطه با این موزه عجیب و غریب با شما صحبت کنیم از این رو در صورتی که به دنبال بازدید از مکان های عجیب و غریب و خاص در ترکیه هستید پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

 

معرفی عجیب ترین موزه جهان در ترکیه

اگر با تور ترکیه لحظه آخر به این کشور زیبا و خاص سفر کرده اید، حتماً در کاپادوکیه ترکیه سری به شهر آوانوس زده و از این شهر کوچک دیدن کنید. شهر آوانوس در ترکیه به دو دلیل شهرت دارد.

اول این که از این شهر به عنوان مرکز سفال در کشور ترکیه یاد می ‌شود و از سوی دیگر یکی از عجیب ترین و خاص ترین موزه های جهان با نام موزه مو در این شهر کوچک واقع شده است.

این موزه یکی از عجیب ترین و پر رمز و راز ترین موزه های دنیا به حساب می ‌آید که داستان آن بسیار خاص است. در ادامه قصد داریم تا شما را با داستان تاسیس موزه مو در شهر آوانوس ترکیه آشنا کنیم.

موزه مو، عجیب ترین موزه جهان در ترکیه

داستان عجیب ترین موزه جهان در ترکیه

امروزه موزه مو شهر آوانوس به قدری مشهور شده است که توریست های بسیار زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از آن وارد شهر آوانوس می شوند و از این موزه عجیب دیدن می کنند. این موزه به همت یک کوزه گر ترک به وجود آمده است و در واقع در زیرزمین مغازه این شخص واقع شده است.

در این موزه دسته هایی از موی بیش از ۱۶ هزار زن نگهداری می‌ شود. وجود این همه مو در یک دالان تنگ و تاریک باعث شده تا موزه مو ترکیه فضای راز آلود و خاص داشته باشد.

داستان تاسیس این موزه به چند دهه پیش باز می گردد. زمانی که موسس این موزه خاص قصد خداحافظی از زنی که عاشق او بود را داشت، از او خواست تا چیزی به عنوان یادگاری به او دهد. زن دسته ای از موهای خود را قیچی کرد و به عنوان یادگاری به مرد کوزه گر داد. مرد کوزه گر این دسته مو را در داخل مغازه آویزان کرد تا همیشه به یاد زن باشد.

افرادی که برای خرید سفال به مغازه این مرد می آمدند، با دیدن این دسته موی آویزان شده، تعجب می ‌کردند و کوزه گر داستان این دسته مو را برای آن ها تعریف می کرد. به مرور زن های دیگر نیز جذب این داستان شدند و زمانی که از مغازه این مرد بازدید می‌ کردند، دسته از موهای خود را به عنوان یادگاری در این مکان قرار می ‌دادند. پس از گذشت سال‌ ها مرد کوزه گر این دسته موها را در زیر زمین مغازه خود قرار داد و این چنین شد که موزه موی ترکیه افتتاح شد.

این موزه در سال ۱۹۷۹ افتتاح شد و در حال حاضر با نگهداری بیش هزاران دسته مو، از آن به عنوان موزه مو کشور ترکیه یاد می ‌شود، در کتاب رکوردهای گینس نیز نام این مکان ثبت شده است. امروزه این رسم همچنان باقی مانده است و بازدیدکنندگان خانمی که به این موزه می روند، اگر علاقه داشته باشند می توانند دسته ‌ای از موهای خود را به عنوان یادگاری به موزه هدیه دهند.

چگونه از موزه مو، عجیب ترین موزه ترکیه بازدید کنیم

برای بازدید از موزه مو نیازی نیست تا هزینه ای پرداخت کنید و به صورت کلی بازدید از این موزه رایگان است. برای آن که بتوانید به این موزه دسترسی پیدا کرده و از آن دیدن کنید، لازم است تا به شهر آوانوس کشور ترکیه رفته و در این شهر کوچک به سراغ موزه مو روید.

در هنگام ورود به موزه مو به شما قیچی داده می‌ شود تا اگر بازدیدکنندگان خانم علاقه ‌مند باشند، بتوانند دسته‌ ای از موهای خود را جدا کرده و به این موزه اهدا کنند. همین طور به آن ها تکه کاغذ نیز داده می ‌شود تا در صورتی که علاقه‌ مند باشند، در کنار دسته موی خود یادداشتی را نیز به ثبت رسانند.

بسیاری از گردشگران حتی عکسی از خودشان را نیز به این موزه اهدا می کنند تا در کنار موهای‌ شان نصب شود. شما می‌توانید با بازدید از موزه مو ترکیه ساعت ‌ها به تماشای موهای رنگارنگ و نوشته‌ های روی کاغذ ها سرگرم شوید. اگر به دنبال یک موزه ی خاص می گردید که نمونه آن در هیچ کشوری وجود ندارد ،حتماً سری به شهر آوانوس زده و از موزه مو در این شهر دیدن کنید.

نظرات و ارسال نظر