Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

با فرا رسیدن ماه محرم و صفر حال و هوای تمام مردم ایران از کوچک ترین روستاها تا کلان شهرها متفاوت می‌شود. مردم از بزرگ و کوچک در هیات‌های مذهبی دور یکدیگر جمع می‌شوند و عزاداری می‌کنند. فعالیت هایی که در ایران برای ماه محرم و صفر انجام می‌شود متفاوت و متنوع است که در این جا تعدادی از این فعالیت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. اما با توجه به شیوع ویروس کووید 19 نباید انتظار داشته باشیم که مراسم محرم و صفر امسال مانند سال های گذشته برگزار شود.

مراسم زنجیرزنی

یکی از مراسم‌های مهم در عزاداری های محرم است که به صورت دسته جمعی انجام می‌شود. در این مراسم ها با استفاده از زنجیر به پشت خود می‌کوبند. این کار به شکل های متفاوتی انجام می‎شود. مثلا به صورت تک ضرب یا دو ضرب و حتی بیشتر. هماهنگ کردن کسانی که زنجیر می‌زنند را هم مدیحه سرایی و طبل و سنج بر عهده دارد. زنجیرزنان مسن تر در جلوی صف و به همین ترتیب بزرگسالان و سپس جوانان و نوجوانان در یک صف منظم قرار می‌گیرند.

مراسم سینه زنی

یکی دیگر از مراسم هایی است که در ماه محرم و صفر در ایران برگزار می‌شود. این مراسم بیشتر با نوحه خوانی همراه است. تاریخ انجام این کار به سنت عرب ها باز می‌گردد. در ایران سینه زدن و گرداندن دسته ها از دوران صفویه رواج پیدا کرد. در مناطق مختلف کشور ما سینه زنی به شکل های متفاوتی انجام می‎شود. مثلا در خوزستان مردانی که سینه می‌زنند چیزی شبیه چفیه بر گردن خود می‌اندازند. در خوزستان سینه زن های مرد  به صورت دایره ایستاده و هر فرد دست چپ خود را روی کمر فرد کنارش قرار می‌دهد.

سینه زنی در زنان خوزستان نیز شیوه خاص خود را دارد. به این صورت که اول مداح به آرامی مداحی را شروع کرده و سینه زنان روی چهار زانو بر زمین می‌نشینند و سپس ابتدا بر پاهای خود زده و سپس سینه می‌زنند.

نوحه خوانی

یک قطعه ادبی عموما به شکل شعر است که با یک ریتم ملایم خوانده شده و اصولا معنای غم انگیزی دارند. در کشور ما مداحی در ماه محرم و صفر به شدت رونق می‌گیرند. این روزها حتی مداحی به صورت پاپ هم داریم که طرفداران خاص خود را دارد. مداحی در گذشته بیشتر روی محتوا تمرکز داشته و به همین خاطر محبوبیت زیادی داشت. اما این روزها بیشتر به ریتم آن توجه می‌شود. با این حال هم اکنون نیز مداحان جوان با استعدادی نیز در کشور داریم که آثار گران مایه ای را به جامعه عزاداران اهدا کرده اند.

برگزاری مراسم محرم در شرایط بیماری کرونا

طبق آخرین قوانین وضع شده در رابطه با مراسم محرم در کشورمان برگزاری هر گونه مراسم در فضای بسته ممنوع است. کلیه مراسم ها بایستی با جمعیت کم در فضای باز و با رعایت فاصله اجتماعی به اندازه دو متر از هر طرف انجام شود. همچنین پخش نذری نیز ممنوع می‌باشد. به همین خاطر بهتر است که به جای حضور در مراسم ها، عزاداری خود را در خانه انجام دهیم تا هم از خود و هم از دیگران در برابر ویروس خطرناک کرونا محافظت کنیم.

می‌توانید نوحه برای ماشین از سایت های دانلود نوحه دانلود کرده و یا این که مراسم ها را به صورت ویدئویی دانلود کرده و در تلویزیون برای اعضای خانواده پخش کنید. با این کار از تجمع بیشتر جلوگیری کرده و جان خود و ده ها نفر دیگر را نجات خواهید داد.

مراسم سینه زنی را نیز می‌توانید در خانه و به همراه اعضای خانواده تان برگزار کنید. فقط کافی است که نسخه های صوتی یا ویدئویی مداحی را از اینترنت و سایت های زیادی که در این زمینه وجود دارد دانلود کنید.

نظرات

ایران زیرنویس