Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.

کارشناس تولید محتوا یا یک بازاریاب محتوایی فردی است که مهارت برقراری ارتباط با مشتری و حفظ آن از طریق محتوا را دارد. این فرد یک استراتژی منظم و مدون برای بازاریابی محتوا دارد. یک متخصص تولید محتوا نویسنده ارشد است که باید از اصول نگارش ، روزنامه نگاری ، سئو و بازاریابی آگاه باشد و دانش عمومی قوی در همه زمینه ها را داشته باشد.

شاید با خود بگوئید تولید محتوا کار ساده ای است، اما باید بگویم تولید یک مهارت است و به قدرت انتقال بسیار بالایی نیاز دارد. تولید کننده محتوا باید یک مفهوم را به بهترین و ساده ترین شکل ممکن به مخاطب منتقل کند تا مخاطب با مطالعه موضوع ، به طور کامل مطلب را درک کرده و هیچ ابهامی برای او به جا نمانده باشد.  تولید این چنین محتوایی کار ساده ای نیست و نیاز به مهارت و خلاقیت دارد.

تولید محتوا با نوشتن مقاله بسیار متفاوت است ؛ بسیاری از افراد فکر می کنند نوشتن یک کار ساده است و سعی دارند به عنوان کارشناس تولید محتوا در حوزه کاری خود رزومه را ارائه دهند. این افراد بدون علم بر تولید محتوا، نویسندگی را با نوشتن انشاء در مدرسه مقایسه می کنند و از این رو قبل از هرچه بهتر است بدایند متخصص بودن در یک زمینه تحصیلی دلیل این نیست که شما صلاحیت تولید محتوا در آن زمینه را دارید.

 

کارشناس تولید محتوا

 

کارشناس تولید محتوا کیست؟

کارشناس تولید محتوا کسی است که با دانش و مهارت خود در یک زمینه خاصی تحقیق کرده و با اقتباس، انشاء و نگارش خود  محتوای منحصربفرد و گیرایی رو ارائه می دهد.

در واقع ترکیبی منحصر به فرد از اطلاعات و متن را برای جذب بینندگان و بازدید کنندگان از وب سایت جمع آوری و فراهم می کند. هدف از تمامی این اقدامات برای افزایش بازدیدکنندگان سایت ، افزایش نرخ فروش آگهی و در نهایت به حداکثر رساندن درآمد واحد اقتصادی مربوط به ارتقاء سطح رضایت مشتری می باشد.

 

وظایف کارشناس تولید محتوا

تولید کننده محتوا علاوه برداشتن تبحر و تخصص در یک حوزه، بهتر است در زمینه های مختلف نیز اطلاعات و آگاهی داشته باشد.   علاوه بر این ، تسلط بر فنون روزنامه نگاری و اصول نگارش نویسندگی یکی از ویژگی های بارز و ملزوم یک متخصص تولید محتوای خبره است. یک نویسنده برای تولید محتوای ارزشمند باید کاملاً در نوشتن تبحر داشته باشد.

 

مسلط به موضوع مورد تحقیق

کارشناس تولید محتوا هنگام ایجاد محتوا در مورد یک موضوع خاص ، باید تا آنجا که ممکن است باید درباره آن موضوع و زمینه های مرتبط با آن مطالعه و تحقیق کند و تمام جوانب موضوع را در نظر بگیرید. نیازهای مخاطبان خود را بدانند و چارچوب محتوای آن ها در راستای رفع نیازهای مخاطبان تعیین کنند.

 

یک ذهن ثابت  و منسجم داشته باشد

کارشناس تولید محتوا باید در زمینه نوشتن محتوا متخصص و خبره باشد،حد انسجام را رعایت کرده، از پراکنده نویسی بپرهیزد. پرش مداوم از شاخه ای به شاخه دیگر و رها کردن مطالب به صورت ناقص  مخاطب را خسته و از جذابیت متن شما می کاهد. هنگام خواندن هر جمله ، مخاطبان شما باید به خواندن جمله بعدی علاقه مند شوند و نتیجه مورد نیاز خود را از مطالب شما دریافت کنند.

 

 آشنایی با ویژگی ها و ساختار زبان فارسی

زبان فارسی در عین حال که بسیار انعطاف پذیر است، ساختار منظی دارد. از این رو کارشناس تولید محتوا بایستی همواره با مطالعه زیاد بتواند ساختار صحیح جملات را بداند به طوری که تسلط کامل بر این شیوه داشته باشد. با تسلط کامل قادر خواهد بود در ناخودآگاه خود به هنگام تولید محتوا بر این اصول پایبند باشد و آن در محتوای خود پیاده سازی کند.

 

مهارت های مورد نیاز کارشناس تولید محتوا

 

این روزها تولید محتوا به یک کسب درآمد اینترنتی تبدیل شده است، که روز به روز طرفداران بیشتری نیز پیدا می کند. در زیر چند مهارت لازم برای تبدیل شدن به یک کارشناس تولید محتوا را ارائه می کنیم تا با آموزش های درست و رعایت نکات مورد نظر شما نیز میتوانید از این طریق به درآمد برسید.

 

تسلط بر یکی از انواع سیستم های مدیریت محتوا

در حال حاضر انواع سیستم های مدیریت محتوا (CMS) در دسترس می باشند که کاربردی ترین آن ها وردپرس ، جوملا و دروپال هستند.

 

آشنایی مقدماتی با نرم افزار فتوشاپ

مهارت های فتوشاپ اغلب در شرایط استخدام کارشناس تولید محتوا آورده می شود، اما نیازی نیست که تسلط کامل بر فتوشاپ داشته باشد، آشنائی با مقدمات اساسی نیز کافی می باشد. به عنوان مثال آنچه یک سازنده محتوا واقعاً به آن نیاز دارد ، مقدماتی اساسی در فتوشاپ است. هر سازنده محتوا به جز ابزار اصلی فتوشاپ در سمت چپ ؛ او باید به خوبی از برگه لایه ها و فیلترها و همچنین نحوه تغییر اندازه تصاویر و همچنین ذخیره صحیح تصاویر در وب و فرمت های مختلف آن آشنایی داشته باشد.

 

هنر تایپ ده انگشتی

در حالی که شرکت ها معمولاً به این مهارت توجه نمی کنند ، باید اعتراف کرد که در زمینه ای که به سرعت در حال حرکت است ، ما نیز باید از هر مهارت و روشی برای افزایش سرعت خود استفاده کنیم تا همگام با آن باشیم. برای کسی که در فضای دیجیتال می نویسد ، تایپ ده انگشتی مانند تند نوشتن روزنامه نگاران ۱۵ سال پیش، یک مهارت بسیار برجسته به شمار می رود. همین مهارت مهم ترین نقطه تمایز یک کارشناس تولید محتوا با سایر افراد در محل کارش می باشد.

 

استعداد نویسندگی

کارشناس محتوا قبل از یادگیری هر مهارت باید استعداد خوب نوشتن را داشته باشد، به عبارتی دست به قلم خوبی داشته باشد.  همچنین استفاده از هر کلمه را در کجا و به چه منظور را به خوبی رعایت کند. بنابراین کارشناس تولید محتوا به هنگام مطالعه در راستای ایجاد یک محتوا، نباید صرفاَ خواننده باشد و به افعال ، جملات و ساختارهای آن ها نیز توجه کنید تا بتوانید با آزمون و خطا تبدیل به یک نویسنده ماهر شود.

 

درست جستجو کردن با موتورهای جستجو

مهمترین ابزار برای هر کارشناس تولید محتوا که در فضای مجازی فعالیت می کند موتورهای جستجو هستند. اگر در مهارت های دیگر ضعیف هستید اما فقط در این مهارت قدرت دارید ، قطعاً می توانید با سوالات خوب از گوگل به نتیجه درستی برسید.  در نتیجه ، یک متخصص تولید محتوا باید بتواند در Google (به عنوان بزرگترین موتور جستجوی موجود) به سرچ کند و به طور کلی وبگرد خوبی باشد و با قسمتهای مختلف آن آشنا باشد. منابع مورد نیاز خود را از جمله ویدئو ، عکس و مقاله و غیره  به راحتی پیدا کند

 

آشنایی با زبان انگلیسی

بخش زیادی از محتوای تولید شده در وب فارسی به صورت ترجمه می باشد. یکی از دلایل این امر صرفه جویی در زمان تولید محتوا و کم بودن اطلاعات به زبان فارسی در وب فارسی است. از این رو زبان انگلیسی برای ترجمه مقالات خارجی به انگلیسی در گوگل تا آنجا که شما مفهوم جمله را درک کنید و آن را به زبان انگلیسی برگردانید، امری ضروری است.

 

سئو و بهینه سازی وب سایت

مهمترین مهارت یک کارشناس تولید محتوا، آشنائی با علم سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجو است. یک محتوا بدون بهینه شدن و کاربرد درست کلمات کلیدی در سئو هیچ ارزشی نخواهد داشت. از ایندر اصول سئو متخصص باشد و بر کار سئو آنها نظارت کند.

 

آشنایی مختصر با کدنویسی

به طور کلی نیازی نیست یک کارشناس تولید محتوا کد نویسی بلد باشد، ولی آشنایی به HTML و CSS در مواقع ضروری می تواند کمک شایانی به او بکن. فرض کنید نیاز دارید ظاهر قالب و پست ها را شخصی سازی کنید، در این صورت بنا به سلیقه محتوای خود می توانید به راحتی با ویرایش کدها، قالب را تغییر دهید.

 

آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیکس

اغلب آنالیزورهای وب سایت که سئو تکنیکال کار می کنند و یا استراتژیست های محتوا بایستی به کمک گوگل آنالیتیکس، کلمات کلیدی را باید یافته در و در اختیار تولید کننده محتوا قرار دهند. اما کار با ابزار گوگل آنالیتیکس بیشتر از آنکه یک متخصص تولید محتوا باشد ، برای تحلیلگران و استراتژیست های محتوا است ، اما اگر می خواهید محتوای خود را ارزیابی کنید و بفهمید چه نوع محتوا و چه نوع روش نوشتاری در بین مخاطبان بیشتر مورد توجه است ، بهتر است برای انجام این کار با قسمتهای مختلف این ابزار را یاد بگیرید.

 

حرف آخر

در وب سایت بهمن محمودی به عنوان استراتژیست محتوا سعی شده است تمامی نکات لازم برای تبدیل شدن به یک کارشناس تولید خلاق آموزش داده شود. در این وب سایت شما با وظایف شخص تولید کننده محتوا و مهارت های لازم برای تولید را یاد خواهید گیرید. با این آموزش می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و یا برای شرکت ها و برندهای بزرگ تولید محتوا کنید.

مهمترین نکات برای تولید محتوا باید در درجه اول وظیفه شناس بودن در این کار است. کارشناس تولید محتوا  باید کار خود را خیلی دقیق و وسواسی انجام دهد و قبل از انتشار محتوای خود از تمامی جوانب آن را بررسی کند و از با کیفیت و منحصر بفرد بودن آن اطمینان حاصل کند.

در این وب سایت  شما می توانید با بدست آوردن ادراک خواندن و توانایی نگارش درست به یک متخصص خبره تولید محتوا تبدیل شوید.

نظرات

ایران زیرنویس